Simson tahab Eesti lipu alla tuua 300 suurt kaubalaeva

Peame end mereriigiks, aga Eesti lipu all seilab praegu täpselt 0 laeva.

FOTO: Erik Prozes

Kui praegu pole Eesti lipu all mitte ühtegi kaubalaeva, siis seitsme aasta pärast võiks neid olla lausa 300, loodab majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

«Eesti kui mereriigi rahvusvahelise maine tõstmiseks ja kaldal töötavate ettevõtete töömahu suurendamiseks peame taastama oma laevastiku,» ütles minister. See toob riigieelarvesse 76 miljonit eurot maksutulu, mis praegu laekub teistele riikidele, lisas ta.

Lisaks tõi minister välja, et merendussektorit hõlmav seaduseelnõude pakett kasvatab ka meremeeste sotsiaalkaitset. Eesti 1,3 miljonist elanikust on 10 000 tegevmeremehed, kellest ligikaudu pooled seilavad välisriigi lipu all ning neil puudub tihtipeale Eesti ravikindlustus. Ravikindlustuslepingu sõlmimisel on meremehel tulevikus võimalik saada kindlustuskaitse eelkõige meretöölepingute vaheliseks ajaks, ütles ta.

Simsoni sõnul ei muutu Eesti siiski nn mugavuslipu maaks. «Ootame Eesti laevaregistritesse rohkem laevu, aga kindlasti jälgime hoolega, et kõik alused oleks tehniliselt korras, täidaksid rahvusvahelisi ohutusreegleid ning tagatud oleks meremeeste heaolu,» lausus minister.

Kolmapäeval toimub riigikogus laeva lipuõiguse, laevaregistrite seaduse ja tulumaksuseaduse ning nendega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine. Maksumuudatuste rakendamiseks on Eestil eelnevalt vaja saada Euroopa Komisjonilt riigiabi luba.

Tagasi üles