Massiline Eestist raha välja laenamine on peatunud

FOTO: SCANPIX

Maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel laenasid tänavu kolmandas kvartalis 122 Eestis tegutsevat rahvusvahelist ettevõtet riigist välja 65 miljonit eurot.

Tuginedes nendele andmetele on Eestis tegutsevate rahvusvaheliste ettevõtete riigist raha väljalaenamise tempo peatunud, rääkis MTA pressiesindaja BNS-ile. 

Samal ajal on Eesti ettevõtluskeskkonnale positiivseks muutuseks olnud alates teisest kvartalist suurte summade Eestisse tagasi toomine.

Kolmandas kvartalis liikus varem välja laenatud rahast Eestisse tagasi kokku 98 miljonit eurot ning seda 90 ettevõttele.

MTA kinnitusel esitasid kolmandas kvartalis kontsernisiseste laenude deklaratsiooni pea kõik kohustatud ettevõtted. Käesoleval aastal on vastavaid deklaratsioone esitanud kokku 545 ettevõtet.

Riigikogu võttis möödunud aasta juunis vastu tulumaksuseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muudatused muudatused, millega muuhulgas täpsustati varjatud kasumieraldiste maksustamise korda.

Seadusele lisatud maksudest kõrvalehoidumise säte täpsustab, et maksu-ja tolliamet võib maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, kui tehingu asjaolud viitavad, et oma olemuselt on tegemist kasumieraldisega.

Kui emaettevõtjale või sõsarettevõtjale antud laenu tagastamise tähtaeg on pikem kui 48 kuud, lasub maksumaksjal maksuhalduri nõudmisel laenu tagasimaksmise võime ja kavatsuse tõendamise kohustus. Seaduse kontsernisiseseid laene puudutav sätte jõustus 2018. aasta 1. jaanuaril.

Tagasi üles