Saudi Araabia aktsiaturg läks tugevasse langusesse

Suur langus Ar-Riyadi aktsiaturul tekitas investorite seas kibedaid meeleolusid.

FOTO: Hassan Ammar / AP

Saudi päritolu ajakirjaniku Jamal Khashoggi kadumise ümber tekkinud geopoliitilised pinged raputasid pühapäeval kuningriigi aktsiaturge, pühkides minema kogu selle aastase kasvu.

Ar-Riyadi börsi peamine indeks kukkus pühapäeval kohati kuni seitse protsenti, põletades Saudi ettevõtete väärtusest miljardeid dollareid. Turul õnnestus kauplemispäeva jooksul siiski natukene taastuda ja börsipäev lõppes 3,5-protsendises languses.

Pärast Khashoggi kadumist teisel oktoobril on Saudi aktsiad kaotanud oma väärtusest ligemale üheksa protsenti, nullides põhimõtteliselt kogu selle aastase kasvu. Võrreldes möödunud aasta sama perioodiga on aktsiad siiski veel kaheksa protsenti kõrgemal.

Saudi Araabia on töötanud viimased kaks aastat ambitsioonika moderniseerimise projekti kallal nimega Vision 2030, mille eesmärgiks on muuta kuningriigi majandus vähem sõltuvaks naftast. Kroonprints Mohammed bin Salmani juhtimisel on riik asunud aktiivselt kasvatama erasektorit, toetama turismi ja tegema suuri välisinvesteeringuid.

Washington Posti kolumnisti ja Saudi kuningliku perekonna kriitiku Jamal Khashoggi kadumine on hakanud aga kiiresti peletama eemale suuri välismaiseid äripartnereid, mis ähvardab nüüd panna piduri kõrberiigi moderniseeriimisplaanidele.

Saudi Araabia valmistub hetkel iga-aastaseks suureks investeerimiskonverentsiks, mis on varem tituleeritud «Kõrbe-Davosiks» (igal aastal Šveitsis Davosis toimuv Maailma Majandusfoorumi kogunemisele), kuid mitmed globaalsete suurettevõtete juhid on juba teatanud, et nad ei tule. Nende hulka kuuluvad näiteks Uberi Dara Khosrowshahi, Viacomi Bob Bakish ja Arianna Huffington.

Konverentsilt on välja tõmmanud ka mitmed rahvusvahelised meediapartnerid nagu CNN.

Tagasi üles