Ajakirjaniku kadumine võib tõmmata vee peale Saudi Araabia megalinna projektile

Saudi Araabia pealinn Riyadh.

FOTO: FAISAL AL NASSER / REUTERS

Aasta tagasi teatas Saudi kroonprints Mohammed bin Salman 3500 suurettevõtja ees, et Saudi Araabia plaanib rajada 500 miljardi dollariga kõrgtehnoloogilise megalinna NEOM, mis on täiesti hetimevaba. Prints kuulutas, et projekt on investoritele avatud, teenides tormilise aplausi ja hulga koostööpakkumisi. Pärast ajakirjaniku Jamal Khashoggi võimaliku mõrva võib see jääda nüüd ainult unistuseks.

Mitmed megaprojekti nõuandvasse kogusse kuuluvad prominentsed isikud on praeguseks hetkeks oma osaluse külmutanud. Nende hulka kuuluvad näiteks Google'i emafirmale Alphabetile kuuluva tehnoloogiaidu Sidewalk Labs tegevjuht Dan Doctoroff, Ränioru riskikapitalist Sam Altman, disainifirma IDEO tegevjuht Tim Brown ja USA endine energiaminister Ernest Moniz.

NEOM kuulutati välja möödunud aastal Saudi Araabia pealinnas Riyadhis toimunud konverentsil, mis on varem tituleeritud ka «Kõrbe-Davoseks», viidates igal aastal Davoses toimuvale Maailma Majandusfoorumi kogunemisele. Huvitaval kombel tekitas projekt investorites kõhklusi juba toona, sest vaid paar päeva peale konverentsi vahistasid Saudi võimud terve hulga jõukaid ärimehi ja kuningliku perekonna liikmeid, süüdistades neid korruptsioonis.

Vahistatuid hoiti mitu nädalat luksuslikus Ritz-Carltoni hotellis vangis ja nad vabastati alles pärast lubadust anda võimudele üle enam kui 100 miljardi dollari väärtuses sularaha, kinnisvara, aktsiaid ja muid vääringuid. Saudid on üritanud pärast seda välisinvestoreid küll rahustada, kuid alles augustis katkestasid võimud ootamatult riikliku naftahiiu Aramco IPO, mis tekitas samuti rahvusvahelisel areenil väga palju küsimusi. 

Saudi Araabia on valmistumas uueks majanduskonverentsiks, kuid mitmed globaalsete suurettevõtete juhid on juba teatanud, et nad ei tule. Nende hulka kuuluvad näiteks Uberi Dara Khosrowshahi, Viacomi Bob Bakish ja Arianna Huffington. Konverentsilt on välja tõmmanud ka mitmed rahvusvahelised meediapartnerid nagu CNN.

Saudi Araabiaga vast kõige tihedamaid majanduslikke sidemeid omava Jaapani Softbanki tegevjuht Masayoshi Son oli alles kuni reedeni märgitud konverentsi veebilehel ürituse spiikriks, kuid on nüüd ta nimekirjast täielikult kadunud. Softbank pole nime eemaldamist siiani kommenteerinud.

Jaapani tehnoloogiahiid lõi Saudi Araabiaga 2016. aastal üle saja miljardi dollarini ulatuva fondi nimega Vision Fund, mille eesmärgiks on tehnoloogiaettevõtetesse investeerimine. Fond investeeris hiljuti näiteks 2,25 miljardit dollarit General Motorsi isesõitvate autode projekti.

Tagasi üles