iDeal kampaania

Pea 60 000 inimest on maksueelarve lõhki ajanud
Riigile tuleks tagasi maksta 8,7 miljonit eurot!

Inimesed peavad alates sellest aastast jälgima, kui suur on nende igakuine sissetulek ja vastavalt sellele maksuvaba tulu sättima.

FOTO: Panther Media / Scanpix / Phovoi R.

Maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel on Eestis 57 000 inimest, kes naudivad iga kuu suuremat maksuvabastust, kui nende sissetulek lubaks. Selliseid inimesi võib järgmisel kevadel oodata ebameeldiv üllatus, kui nad peavad hakkama riigile tagasi maksma.

Maksuvaba tulu tõus 500 euroni selle aasta 1. jaanuarist tähendab, et igaüks peab oma palka ja muid sissetulekuid aasta jooksul hoolikalt jälgima ja seejärel oma tulumaksuvaba osa suuruse välja arvutama ning tööandjale sellest teada andma.

Kuna süsteem on keeruline, on palju neid, kes pole seda teinud. Nemad saavad praegu tänu maksuvabastusele rohkem raha kätte, kui tulu lubaks. Selliseid inimesi on MTA kaheksa kuu andmete põhjal 57 000 ja neil tuleks riigile tagasi maksta 8,7 miljonit eurot.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi ütles, et nende inimestega võetakse ühendust. Seetõttu palus ta inimestel oma e-posti aadress e-maksuametis/e-tollis ajakohasena hoida, et vajalik info meilt nendeni jõuaks.

Seda, kas tulumaksu tuleks järgmisel aastal juurde maksta, näeb igaüks ka e-maksuametis/e-tollis asuvast «Minu sissetulekud» rakendusest. Oluline on aga meeles pidada, et sealne info on arvutatud ainult maksu- ja tolliametile seni teadaolevate andmete pealt. Lisanduvate tulude kohta peab ise tähele panema, kas muud tulud võivad maksuvaba tulu arvestust muuta.

«Soovitame kõigil oktoobris oma andmed üle vaadata, et aasta viimastel kuudel veel vajadusel midagi muuta saaks,» ütles Liivamägi.

Tulu arvestamisel endiselt konservatiivsed

Teine, suurem hulk inimesi on aga selliseid, kes on tulu maksuvaba tulu kasutanud maksimaalselt nii, nagu seadus seda neile võimaldab. Maksuameti kaheksa kuu andmete alusel on selliseid inimesi 47 protsenti tulu saanud inimestest. Sama palju on aga ka inimesi, kes on kaheksa kuu jooksul jätnud veel osa maksuvaba tulu kasutamata.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on seniste andmete alusel maksuvaba tulu osaliselt kasutamata jätnud 458 000 inimest kokku 89,1 miljoni eurot eest. Ta rääkis, et maksuvaba tulu kasutamata jätmine on seotud eelkõige sellega, et inimesed on oma maksuvaba tulu arvestamisel olnud konservatiivsed ning lasknud tööandjal pigem vähem maksuvaba tulu arvesse võtta, et see veebruaris korraga kätte saada.« Samuti arvestatakse sellega, et aastatulu hulka lähevad ka näiteks üüritulud ja muu lisateenistus, mille deklareerimine järgmise aasta alguses nende maksuvaba tulu suurust mõjutab,» ütles Liivamägi.

Alates 2018. aastast jaguneb saadava maksuvabastuse suurus kolme peamisesse gruppi. Kui aastane tulu on kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus, siis on võimalik kasutada maksimaalset maksuvabastust, mis on 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus.

Kui kuine sissetulek on vahemikus 1200–2100 eurot (aastane tulu 14 400 – 25 200 eurot), hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema ja mida lähemal see on 2100 eurole, seda väiksem on maksuvaba tulu. Üle 2100 euro (aastas üle 25 200 euro) teenides on kogu tulu tulumaksuga maksustatav ja maksuvaba tulu suurus on 0 eurot.

Tagasi üles