Rubla kukub, hinnad tõusevad

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Rublad

FOTO: RAIGO PAJULA / PM/SCANPIX BALTICS

Üksnes kuuldused Ameerika sanktsioonidest kukutasid rubla väärtuse 70 rublani dollari ja 80 rublani euro eest, kirjutas Rosbalt.

Tõsi, majandus on selle languse praeguseks mõnevõrra tagasi teeninud, kuid väga vähesel määral. Kuidas käitub Venemaa majandus siis, kui Ameerika kehtestab novembris uued sanktsioonid? Hulgikaupmehed müüvad praegu varasema valuutakursiga soetatud varusid ja ootavad. Kuid juba kahe kuu möödudes ilmuvad lettidele hoopis uued hinnad.

Konjunktuuri uurijate kinnitusel pole võimalik välja tuua eraldi kaubagruppe, mida rubla kursi kukkumine mõjutab ennekõike. Kallinevad kõik importkaubad, samuti kaubad, mille valmisatmisel tuleb arvestada imporditava koostisega. Samal ajal Venemaal toodetud kaubad ei peaks oluliselt kallinema. Kahe kuu möödudes, kui tavaliselt lõppevad laovarud, hakkavad hulgimüüjad uusi hindu võrdlema ja asuvad samuti muutma juurdehindlust, mille suurus on tavaliselt 25-30 protsenti.

Novembris ilmuvad uued hinnad lähtuvad asjaolust, et rubla kukkus ligi kümnendiku võrra juba kuulduste peale, sanktsioone endid aga veel ei kehtestatud. Kui sanktsioonid toovad kaasa rubla kursi veelgi suurema kukkumise, siis võib oodata ka ulatuslikumat hinnatõusu, mida aga praegu ei suudeta prognoosida.

Täiendavalt mõjutab hindu käibemaksu tõstmine kahe protsendi võrra jaanuari kuus, mida tootjad on hakanud oma hindadele juba praegu lisama. See toob uuel aastal kaasa inflatsiooni kiirenemise 0,6 protsendi võrra. Esmalt kallinevad seetõttu elektroonika ja tööstuskaubad.

Sanktsioonid, käibemaksu tõstmine, välisinvestorite lahkumine -  üksi poleks need muutused ohtlikud, kuid see kõik koosmõjus lisab hinnatõusule olulist kaalu.

Vaevalt hakatakse tõstma esmatarbekaupade nagu näiteks leiva, piima ja või hindu. Vaesemale elanike kihile mõeldud toodetega saadud kahju kaetakse rikastele suunatud toodete hindu tõstes, millisteks on kala, tordid ja head vorstid.

Selline loogika puudutab ennekõike suure toodete arvuga suuri kaubanduskette, samal ajal kui kodulähedastes poodides ollakse sunnitud tõstma kõikide toiduainete hindasid.

Lihatööstuse hinnas on ka importtoodete osa nii ravimite kui ka sööda näol, kuid see ei mõjuta hinda oluliselt. Samas mõjutab hinda nõudlus. Sealiha hinnad on kallinenud juba terve aasta jooksul, augustis oli hind 48 protsendi võrra kõrgem kui aasta alguses. Kui aga nõudlus langes, siis langes ka sealiha hind, seda valuuta kallinemisest hoolimata.

Kala kallinemist võib oodata uue aasta eel. Kui rubla ei võida varasemat kümneprotsendilist kursi langust tagasi, siis kala kallineb kuni viie protsendi võrra.

Kallinema hakkavad nii imporditud kui ka Venemaal toodetud ravimid, sest 80 protsenti Venemaa omatoodangust põhineb imporditavatel komponentidel.

Tagasi üles