Kurikuulus pankrot viis Eesti Energialt miljoni

Eesti Energia logo.

FOTO: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Eelmisel nädalal raputas Euroopa energiakaubandust Norra eraisikust kaupleja isiklik pankrot, mis jättis turu stabiilsust tagavasse fondi 114 miljoni euro suuruse augu ja millest Eesti Energia kui ühe turuosalise kahju ulatus miljoni euroni.

Juhtumi kurja juur on 47-aastane norralane ja viimaste aastate riigi üks suurim maksumaksja Einar Aas, kes oli seni turul unikaalne nähtus, olles ainus eraisikust kaupleja 166 osalisega turul.

Aas ei kaubelnud füüsilise kauba turul, vaid oli finantskaupleja. Ta tegi Nasdaqi energiabörsil panuse Nord Pooli ja Saksa hinnapiirkonna vahele, mis ajalooliselt on kõikunud kahe ja kuue euro vahel. Aas panustas sellele, et kahe hinnapiirkonna vahe jääb püsima või isegi väheneb.Juhtus aga vastupidine, hinnavahe kärises ning tõenäoliselt levis ka info, et üks turuosalistest on suure positsiooniga hädas, mistõttu hakati tema vastu panustama ning efekt võimendus veelgi.

Aasi tuletistehingute väärtus langes "heade konkurentide" kaasabil nii suurelt miinusesse, et tema tagatis ei katnud seda enam ära. Miinus oli juba sada miljonit eurot ning olukorda pidi sekkuma ning augu katma Nasdaqi turu stabiilsust tagav arvelduskoda (Clearinghouse) oma default-fondist, mis koosneb turuosaliste sissemaksetest.

Nasdaq kattis omalt poolt seitse miljonit eurot, kuid ülejäänud 107 miljonit tuli fondi uuesti sisse maksta turuosalistel. Näiteks soomlaste Fortum pidi maksma 20 miljonit eurot, norralaste Statkraft viis miljonit eurot ja taanlaste Ørsted kaks miljonit eurot.

Eesti Energia energiakaubanduse juht Charlie Viikberg kinnitas ERR-ile, et ettevõtte kandis turureeglitest tingituna samuti kahju. "Me peame taastama oma sissemakse, taastama oma endise positsiooni. Summa jääb suurusjärku miljon eurot ja see läheb kahjuna või tagatisraha muutusena kirja. See ei ole kauplemiskahju, sest me ise ei ole midagi valesti teinud," ütles Viikberg, kelle sõnul muud kahju Eesti Energia ei kannatanud.

Loe pikemalt ERRist.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles