Eesti fond investeerib idufirmadesse 21 miljonit eurot

Tera Ventures meeskond

FOTO: Erakogu

Eesti investeerimisfirmale Tera Ventures kuuluv riskikapitalifond Tera Ventures Fund II viis lõpule raha kaasamise esimese ringi ja kogus investoritelt 21 miljonit eurot, mida asub paigutama Eesti ja lähiriikide tehnoloogiavaldkonna varases kasvufaasis idufirmadesse.

Tera Venturesi senisesse portfelli kuuluvad Eesti startup-valdkonna sellised edulood nagu GrabCAD, Cleveron ja Monese Firma asutaja ja partneri Andrus Oksa sõnul plaanib fond viia lähikuudel läbi ka teise rahastusringi ja suurendada fondi mahtu 55 miljoni euroni.

Tera Ventures Fund II fondi paigutasid esimeses ringis raha Euroopa Investeerimisfond (EIF), LHV pensionifondid, Mistletoe Venture Partners International ning Eesti ettevõtjad. EIF investeering koosneb nii fondi oma panusest kui rahapaigutusest läbi EstFundi, mis on Eesti riigi, KredExi ja EIF ühine algatus, mida rahastatakse Euroopa Liidu struktuuri- ja investeerimisfondidest.

«Esimese rahastusringi sulgemine annab fondile võimaluse alustada aktiivse investeerimistegevusega. Fondist saavad tegevuse laiendamiseks investeeringuid taotleda kõik Eesti ja lähiriikide kõrge potentsiaaliga varases arengustaadiumis idufirmad, mis vastavad fondi investeerimiskriteeriumitele,» märkis Oks.

Tera Ventures Fund II eesmärk on investeerida 25–30 varases arengufaasis startup-firmasse, mis tegutsevad füüsiliselt või e-residendina Eestis, aga ka Soomes, Taanis, Lätis, Leedus, Poolas, Rootsis ja Tšehhis.

Fond otsib võrgustike loomisele, masinõppele ja teistele tehnoloogiatele keskendunud digivaldkonna idufirmasid, millel on suur potentsiaal hakata tulevikku suunama ja juhtima. Fondi esmased rahapaigutused idufirmadesse jäävad vahemikku 200 000 kuni 1,5 miljonit eurot ja ka jätkuinvesteeringuteks reserveeritakse oluline summa.

Andrus Oks märkis, et Tera Ventures annab oma portfellis olevatele startup-ettevõtetele juurdepääsu ekspertteadmistele ja praktilisele abile, mis on vajalik idufaasist küpseks ettevõtteks kasvamiseks ja kapitali kaasamiseks rahvusvahelistelt investoritelt.

«Samuti aitame luua idufirmadel võrgustikke turgudel, kus meie portfellettevõtted laieneda soovivad – näiteks Suurbritannias, USAs ja Aasias,» lisas Oks.

LHV pensionifondide fondijuhi Kristo Oidermaa sõnul on LHV investeering kooskõlas panga eesmärgiga kinnistada LHV pensionifondide positsioone kõrge potentsiaaliga ja kiiresti kasvavas IT-sektoris.

«Oleme investeerinud erinevatesse riskikapitalifondidesse hetkel kokku 21 miljonit eurot. Eesti on tuntud edukate ja kasvavate IT-firmade poolest. Investeering Tera Ventures Fund II fondi on meile jaoks hea võimalus anda oma panus selle sektori arengusse,» selgitas Oidermaa.

2016. aastal asutatud Tera Ventures on Eesti üks suuremaid tehnoloogiasektori riskikapitalifirmasid, mis juhib rahapaigutusi globaalse arengupotentsiaaliga idufirmadesse. Ettevõte, mille kontorid paiknevad Tallinnas, Helsingis ja Kalifornias, keskendub Eesti, Skandinaavia ning Kesk- ja Ida-Euroopa varases kasvufaasis tehnoloogiaettevõtetesse investeerimisele.

Tera Ventures Fund II on Tera Venturesi teine tehnoloogiaettevõtetesse investeerimiseks loodud fond. 2016. aastal asutatud Tera Ventures Fund I, mis tekkis läbi SmartCapi re-organiseerimise protsessi, on seniste tulemuste kohaselt osutunud väga edukaks: fondi portfellis on sellised Eesti startup valdkonna edulood nagu GrabCAD, Cleveron ja Monese. Fond on saavutatud mitmeid edukaid väljumisi ja ka praeguses portfellis on enamik ettevõtteid suure potentsiaaliga.

Tera Venturesi asutasid 2016. aastal Andrus Oks, Stanislav Ivanov ja James McDougall.

Tagasi üles
Back