WSJ: Danske Eesti rahapesujuhtumis vaadatakse läbi 150 miljardi dollari väärtuses tehinguid

Danske kontor Tallinnas.

FOTO: Ints Kalnins / Reuters

Kuigi seni on Danske Eesti haru rahapesujuhtumis räägitud kümnetest miljarditest rahapesukahtlusega dollaritest, võivad need summad panga sisejuurdluse tulemusel kasvada.

Asjaga kursis olevate allikate sõnul on Danske Eesti rahapesujuhtumis uurimisel all 150 miljardi dollari ulatuses tehinguid, mis viidi panga siinses harus läbi ajavahemikus 2007 kuni 2015, vahendab Wall Street Journal.

Kuna Danske pank on rahapesu juhtumi avalikuks tulemise järel saanud palju kriitikat rahapesule kaasaaitamise osas, siis vaadatakse läbi kogu Danske Eesti harus vaadeldaval perioodil hoiustatud raha, millest suur osa kuulus ettevõtetele, mis olid seotud kas Venemaa või varasema Nõukogude Liiduga.

Küll aga pole Danske panga sisejuurdluse läbiviijad veel otsustanud, kas kõik 150 miljardit dollarit, mis kuulub mitteresidentidele, peaks saama automaatselt rahapesu kahtluse. Siiski võib see aga tähendada, et summad, mida seni on rahapesuga seostatud – Taani meedias on räägitud kaheksast miljardist – võivad potentsiaalselt kasvada.

150 miljardit dollarit tehingute mahuna on väga suur summa võttes arvesse kogu Eesti hoiuste kogumahtu, mis on 17 miljardit eurot ehk 19 miljardit dollarit.

Isegi arvestades Venemaa, rahapesukahtlusega hoiuste päritolumaa suurust, võib väljakäidud summad tähendada, et tegemist on riigi ettevõtete mitme aasta kasumitega. Juurdlusega kursis olevate allikate sõnul pidi see raha Eesti pangas peatuma üksnes lühiajaliselt.

«Järeldusi peaks ikkagi tegema tõestatud faktide alusel, mitte võttes aluseks kontekstist välja võetud informatsiooni,» kommenteeris asja Danske panga nõukogu juht Ole Andersen avalduses meediale. «Nagu me varemgi oleme juba tunnistanud – on selge, et probleem Eesti filiaalis oli suurem, kui me arvasime,» lisas ta. Danske panga kinnitusel on uurimine lõpusirgel.

Danske Eesti filiaali tegevuse osas on algatatud kriminaaluurimised nii Taanis kui Eestis. Taani finantsinspektsioon heitis maikuus pangale ette nõrka sisekontrolli. Trahvi pangale välja ei kirjutatud, kuid öeldi, et nad peavad pangas hoitava kapitali mahtu kasvatama 800 miljoni dollarini.

Danske panga aktsia langes pärast WSJ loo avalikustamist täna kuus protsenti.

Tagasi üles