Eesti Pank: hinnatõus jätkub täistuuridel

Augustikuu ostukorv osutus kalleimaks Selveris.

FOTO: Tairo Lutter

Statistikaameti teatel kallines tarbijakorv Eestis septembris aastaga 3,6 protsenti. Hindu tõstavad nafta kallinemine ja kiire palgakasv. Kuna suvi oli põllumehele ebasoodne, võivad ka toiduained talve poole kallineda.

Eesti Panga ökonimisti Sulev Perti sõnul algas eelmise aasta keskel maailmaturul nafta hinna tõusutsükkel ja see kajastub üha tugevamalt ka meie tarbijahinnaindeksis. Nafta nõudlust suurendab kiirem maailma majanduskasv, aga kuna naftat tootvate riikide kokkulepped piiravad pakkumist, siis on tulemuseks olnud nafta kallinemine.

Koos naftaga on tõusnud ka teised energiahinnad: elekter, tahked kütused, maagaas ning soojusenergia kallinesid augustis aastatagusega võrreldes keskmiselt 9,3 protsenti.

Tarbijakorvi kallinemist on viimastel kuudel tagasi hoidunud toiduainete madalam hind maailmaturul, mistõttu on toiduainete aastane hinnakasv ka Eestis aeglustunud 1,8 protsendini. Toiduainete inflatsioon ei pruugi aga madalaks jääda, sest põuase suve tõttu võivad toiduainete hinnad nii meil kui ka teistes Euroopa riikides uuesti tõusma hakata.

Kui Eestis kallines tarbijakorv septembris aastaga 3,6 protsenti, siis euroalal keskmiselt on tarbijahindade kasv viimastel kuudel püsinud kahe protsenti läheduses.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles