Swedbank prognoosib majanduskasvu aeglustumist

Swedbank

FOTO: Mailiis Ollino

Swedbank langetas Eesti majanduskasvu prognoosi tänavuseks aastaks 0,4 protsendipunkti võtta 3,5 protsendile ning prognoosib järgmisteks aastateks majanduskasvu aeglustumist.

«Majanduskasv on Eestis mõnevõrra aeglustunud ning prognoosime aeglustumise jätkumist,» märgivad Swedbanki analüütikud augusti majandusväljavaate kokkuvõttes. Tänavune kasv tuleb panga hinnangul 3,5 protsenti, 2019. aastal 3,2 protsenti ning 2020. aastal 2,7 protsenti. Kevadel prognoosis pank tänavuseks kasvuks 3,9 protsenti ja tulevaks aastaks 3 protsenti.

«Üldiselt on majandus heas tasakaalus ja vastupidav – baasstsenaariumi kohaselt jääb jooksevkonto lähiaastatel ülejääki ning avaliku sektori finantsid püsivad tugevad. Majapidamised on suutnud sääste koguda ning on paremini kaitstud majanduskeskkonna ootamatuste vastu. Samal ajal on tööjõuturg muutunud väga pingeliseks,» lisatakse analüüsis.

Tööpuudus jätkab Swedbanki prognoosi kohaselt aeglaselt langemist ning püsib kuni 2020. aastani 5 protsendi ligi. Tööjõuturu olukord jääb panga hinnangul pingeliseks Eesti immigratsioonipoliitika tõttu. «Olukorras peitub oluline negatiivne risk – see panustab liigsesse tööjõukulude kasvu, mis vähendab ettevõtete hinnakonkurentsivõimet, vähendab ettevõtlussektori kasumeid ja tootmismahte,» märgitakse ülevaates.

Eesti peamiste ekspordipartnerite nõudlus kaupade järele on Swedbanki hinnangul tänavu aeglustunud ning see jätkub panga prognoosi kohaselt ka tuleval ja ületuleval aastal. «Eesti eksportijad on tõusnud väärtusahelas kõrgemale ning saavad seega küsida toodete eest kõrgemat hinda – see kompenseerib osaliselt kõrgemate tööjõukulude negatiivset mõju,» seisab ülevaates.

Üks suuremaid riske Eesti majandusele on Swedbanki majandusülevaate kohaselt ootamatu välisnõudluse vähenemine. «Eesti väga avatud majandus kannataks väga tõsiselt protektsionismi levikul,» rõhutatakse taas.

Investeeringute osakaal sisemajanduse koguproduktist (SKP) on langenud pea 23 aasta madalaimale tasemele, mis vähendab tulevikus majanduskasvu potentsiaali. Aasta alguses toimunud ettevõtlussektori investeeringute vähenemine on Swedbanki analüütikute hinnangul ajutine kõrge võrdlusbaasi tõttu.

Tagasi üles