SEB analüütik: Türki ei tasu hetkel investeerida

Peeter Koppel

FOTO: Mihkel Maripuu

SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel leiab, et vaatamata odavatele varade hindadele ei tasu hetkel Türki investeerida.

Viimaste paarikümne aastate ajaloost leidub mitmeid näiteid katki tehtud majandustest. Kõige ilmekam ja samas inimlikult kõige traagilisem näide on loomulikult Venezuela, mille majanduse languse tagajärjel jõudis riiki 82 700-protsendine inflatsioon mis viis 90 protsenti riigi elanikkonnast vaesuspiirist allapoole. Ajaliselt vahetum näide on aga Türgi, mille olukord võib olla meie jaoks palju rohkem kui õpetlik.

Reaalmajanduse mõistes ei saa kahtlustki olla – Türgi majandus liigub väga tõsise surutise suunas ning riigi finantssektor saab sellest kõvasti haiget. See omakorda tekitab vajaduse võtta midagi ette riigi tasandil, sest pankade halvaks läinud laenud võivad viia alla finantssüsteemi tervikuna. Olukorda süvendavad Türgi finantsturud on sisuliselt aasta algusest olnud vabalanguses väliste mõjurite tõttu, kui peamiselt siiski seetõttu, et riigi praegused majanduspoliitika ohjajate käitumise puhul ei ole enam võimalik kasutada isegi sõnapaari «kaootliline improvisatsioon.»

Seega võib öelda, et olukord riigis on majanduse mõistes siiani morn ning paranemisest saab rääkima hakata alles siis, kui lisaks väga odavale valuutale ja fundamentaalsete mõõdikute kohaselt odavatele varade hindadele on järele tulnud ka (reaal)intressimäärad ning selle kõigega kaasneb ka arusaam, et päris nii ei saa asju ajada. Seni, kuni kaks viimast eeldust pole täidetud, on Türki investeerimiseks minu hinnangul vaatamata fundamentaalselt odavatele varade hindadele veel liiga vara.

Tagasi üles