Asekantsler: noored soovivad jätkuvalt põllumajanduses tegutseda

FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Maaeluministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsleri Marko Gorbani hinnangul soovivad noored jätkuvalt põllumajandussektoris tegevust alustada.

«Põlvkondade vahetus põllumajandussektoris on oluline väljakutse, arvestades, et vähem kui kümnendik Euroopa põllumeestest on nooremad kui 35 aastat ja ligikaudu kolmandik on vanemad kui 65 aastat. Eesti näitel saab öelda, et Euroopa Liidu ühisel põllumajanduspoliitikal on põlvkondade vahetusele põllumajandussektoris olnud positiivne mõju ning noorte huvi erinevate toetusmeetmete abil põllumajandussektoris tegevust alustada on jätkuvalt suur,» sõnas Gorban, kes osales reedel Sloveenias toimunud konverentsil «Maapiirkonnad ja põllumajandus on võimalus noortele».

Ministrite konverentsil otsiti üheksa Euroopa riigi osavõtul lahendusi, kuidas suurendada maapiirkonnas tööhõivevõimalusi, edendada kohalikku majandust, tõsta põllumajanduse tasuvust ning pidurdada rahvastiku vähenemist. Leiti, et erilist tähelepanu tuleb pöörata digitaliseerimisele põllumajandussektoris.

«Uued tehnoloogiad, innovatsioon ja digitaliseerimine on teemad, mis noori kõnetavad ja mille kaudu on võimalik põllumajandussektorit atraktiivsemaks muuta. Lisaks aitab see suurendada põllumajanduse tootlikkust, ressursitõhusust ja keskkonnahoidlikkust,» selgitas Gorban.

«Põllumajandusega alustamine on suur ettevõtmine, kus eriti tähtis on koostöö ja põlvkondade järjepidevus,» märkis samuti konverentsil osalenud Pajumäe talu peremees Viljar Veidenberg. «Et põllumajanduses edukas olla, tuleb pidevalt ajaga kaasas käia. Ettevõtjana tean, et maaelu seisukohast on oluline roll nii inimestel, taristul kui ka teenuste kättesaadavusel. Siin põllumajanduspoliitikast üksi ei piisa – maapiirkondade peale peavad mõtlema ka muud poliitikavaldkonnad.»

Tagasi üles