Eesti majapidamised jätkavad suure hooga laenamist

FOTO: Arvo Meeks

Majapidamised võtsid aktiivselt uusi laene ja liisinguid ka juulis, teatas Eesti Pank. Nõudlus püsis suur nii eluaseme- kui ka tarbimislaenude järele. Ettevõtted suurendasid juulis aga eelkõige lühiajalist laenamist.

Uusi eluasemelaene võeti 111 miljoni euro väärtuses, mida on seitse protsenti rohkem kui samal ajal aasta tagasi. Portfelli aastakasv oli nagu eelmistelgi kuudel ligikaudu seitse protsenti. Uusi autoliisingulepinguid sõlmiti aga koguni 28 protsenti suuremas mahus kui samal ajal aasta tagasi ning portfell kokku suurenes aastaga 21 protsendi võrra. Ka muude tarbimislaenude aastakasv püsis kiire - kaheksa protsenti.

Ettevõtted võtsid peamiselt lühiajalisi laene kodumaistest pankadest ja liisinguettevõtetest ligikaudu kolmandiku võrra suuremas mahus kui samal ajal aasta tagasi. Pikaajaliste laenude võtmine aga pisut vaibus: neid võeti ligikaudu samas mahus kui aasta tagasi. Kuuga ettevõtete laenu- ja liisinguportfell pisut vähenes. Ettevõtete laenamist pidurdab tagasihoidlik investeerimistegevus ja küllaltki suured omavahendid.

Eluasemelaenude keskmine intressimäär aasta esimesel poolel ja ka juulis tõusis. Majapidamiste suure laenunõudluse taustal kerkis eluasemelaenude keskmine intressimäär juulis pisut üle 2,5 protsendi. Kuu jooksul ettevõtetele antud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär ulatus 2,7 protsendini.

Majanduse ja sissetulekute kiire kasvu taustal jätkus ka pangahoiuste hoogne kasv. Ettevõtete hoiused küll vähenesid juunis-juulis, kuid aastatagusest on need siiski 11 protsenti suuremad. Majapidamiste hoiused kasvasid juulis aasta võrdluses üheksa protsenti ehk ligikaudu samas tempos mis aasta esimesel poolel.

Tagasi üles