Kutsekoolid ja ettevõtjad hakkavad tööjõupuuduse lahendamiseks koostööd tegema

Tartu Kutsehariduskeskus.

FOTO: KRISTJAN TEEDEMA / PM/SCANPIX BALTICS

Tööjõupuuduse lahendamiseks on üha enam tööandjaid hakanud mõtlema sellele, kuidas ise rohkem järelkasvu panustada. Sel suve ja sügise perioodil ühendasid kolm kutsekooli ja 12 ettevõtet jõud, et pakkuda noortele võimalust siduda samaaegselt õpingud ja erialane töö ehk töökohapõhist õpet. 

Uue õppeaasta eel toimub aktiivne vastuvõtt tööriistalukksepa, turvasüsteemide tehniku ja APJ lehtmetalli töötlemispinkide operaatori erialadele. Tegemist on tehniliste erialade katseprojektiga, mis on esmalt suunatud keskharidusega noortele, kellel puudub veel erialane väljaõpe. Projekti aitab eest vedada SA Innove koostöös Eesti Tööandjate Keskliiduga.

Projekti ühe eestvedaja, SA Innove projekti arendusjuhi Piret Liloveri sõnul on see hea võimalus nii ilma erialase hariduseta noortele kui ka ettevõtjatele. «Kuigi pilootprojektis pakutavad erialad võivad esmapilgul tunduda keerulised, siis just koolis saadava teooriaga paralleelselt oma ala meistrite käe all õppides on see palju lihtsam. See on hea võimalus saada endale erialane haridus, teenida juba õpingute ajal palka ning leida endale tulevikuks kindel ja tasuv töö. Kõik kolm eriala on tööturul väga hinnatud ja nõutud ametid, mille meistritaseme palk on väga hea,» kirjeldas ta.

Projektis osaleva Hissmekano Estonia OÜ esindaja Mairi Käbi sõnul on töökohapõhine õpe üks lahendus, et leida just enda ettevõtte spetsiifikast lähtuvat tööjõudu. «Eks alguses ole veidi keeruline, kuna tööle tuleb võtta ja palka maksta nii-öelda puhtale lehele, kel pole veel kogemusi ning keda peab juhendama. Kuid pikemas perspektiivis tasub see ennast ära, sest väärt meistrid on ettevõtte jaoks üks olulisemaid varasid. Kuna ettevõte panustab palju õppijasse, on ta väga huvitatud sellest, et õppija ka pärast kooli sinna tööle jääks. Seega mina julgustan küll noori seda õppevõimalust kasutama!» sõnas Käbi.

Õpipoisi- ehk töökohapõhine õpe on kutseõppe tasemeõppe vorm, kus ettevõttes või asutuses toimuva õppe osakaal on tavapärasest oluliselt suurem ja moodustab vähemalt 2/3 õppe mahust. Õpipoisiõpe toimub kutseõppeasutuse, õpilase ja tööandja koostöös.

Tagasi üles