Briti kuninganna kustutab tulesid

Kuninganna Elisabeth II ja prints Charles

FOTO: SCANPIX

Lisaks miljonitele alamatele ähvardab «kütusevaesus» ka kuningannat. Nelja palee ja tõmbetuult täis lossi kütte- ja elektriarved neelavad järjest suurema osa Tema Majesteedi sissetulekutest.

Inglismaal on kütusevaesuse küüsis ligikaudu 4 miljonit majapidamist. Definitsiooni järgi on tegemist olukorraga, kus eluaseme omanikul tuleb kulutada 10 protsenti aastasest sissetulekust, et kodu piisavalt soe püsiks.

Kuningakoda on kitsikusest teadlik. Buckinghami palees ripuvad sildid SÄÄSTKE ENERGIAT, mis peenemas kirjas rangelt hoiatavad: «Juhime kõikide töötajate tähelepanu vajadusele kustutada iga tuli, mis parasjagu põlema ei pea. Majapidamise ülema korraldus.»
Ühe Buckinghami palee töötaja sõnutsi hiilib koridore mööda ka kuninganna ise ja kustutab üleliigseid tulesid.

Nagu näitab kuninglik raamatupidamine, oli 2010-2011 aasta elektri- ja gaasiarve 2,2 miljonit naela ehk 6,9 protsenti sissetulekutest, mis monarhia valitsuselt saab.

Sellest ajast alates on kuninganna sissetulekud olnud külmutatud, energiaarved on aga kasvanud kesmiselt 20 protsenti. Eeldades, et kütust kulub konstantselt, võib paleede arve ronida käesoleval finantsaastal 2,6 miljoni naela peale, mis oleks 8,2 protsenti kuninganna sissetulekutest.

Mis aga tähendaks, et järgmine energiahindade tõus võib lükata Elizabeth II üle 10 protsendi läve – kütusevaesusse.

Valitsus on kohustatud kütusevaesusele 2016. aastaks lõpu tegema.
Võib-olla ei pea valitsus kuninganna pärast siiski muretsema. Sest kaalumisel on uus definitsioon, mis rikkad majapidamised välja sõelub – rehkendades, kas kütusekulud lükkavad sissetulekud alla vaesuspiiri või mitte.

Vaesuspiir on 12 700 naela. Sellest tasemest on Elizabeth II paraja varuga üle.

Copyright The Financial Times Limited 2011.
 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles