Türgi liir upub kiiresti ja võib kaasa tirida ka Euroopa pangad

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan.

FOTO: Burhan Ozbilici / AP / Scanpix

Türgi liir jõudis reedel dollari vastu uue rekordilise madalseisuni, kui kukkus ligemale seitse protsenti. Reedese seisuga on valuuta vajunud selle aasta jooksul 34 protsenti.

Reedese languse põhjuseks peetakse autoritaarse presidendi Recep Tayyip Erdogani neljapäevaõhtust sõnavõttu, milles ta lubas riigi panganduse võtta tugevama kontrolli alla. Möödunud laupäeval langes liir aga 6,7 protsenti, kui Erdogan lubas riigimeedias vastata USA sanktsioonidele omapoolsete meetmetega.

Majandusanalüütikud kardavad, et kiiresti langev liir annab varsti hoobi eurotsooni suurpankadele, kellest paljud tegelevad Türgis aktiivselt raha laenamaisega. Selliste pankade hulka kuuluvad näiteks BBVA, UniCredit ja BNP Paribas. Euro langes reedel dollari vastu just nende hirmude pärast 0,5 protsenti.

Erdogan peab reedel Türgis kõne, milles ta tutvustab riigi uut majandusmudelit, mida hakkab juhtima tema enda väimees ja uus majandusminister Berat Albayrak. Turgudes tekitab aga mõte radikaalsetest majandusreformidest õudu. Erdogan kommenteeris neljapäeval meediale, et «neil võivad olla dollarid, aga meil on õiglus ja jumal!»

Tagasi üles