iDeal kampaania

Ukraina ehitajatel sai ümbrikupalgast mõõt täis

Ümbrikupalk.

FOTO: Marko Saarm/Sakala

Ukraina ehitaja Vitali Baljuk rääkis, kuidas ta tuli kõrgete ootustega Eestisse tööle, kuid kohale jõudes jäi saamata nii kehtiv töö- ja elamisluba kui ka töötasu.

Baljuk tuli möödunud kevadsuvel koos kuue Odessa kaaslasega Pärnusse, et ehitada siin Soome metsanduskontserni Metsä Woodi ja Wendre uut tootmishoonet, kirjutab Äripäev.

Tööleping sõlmiti rendifirmaga Esmika OÜ, mille juht Evi-Julia Stumbris lubas meeste töö- ja elamisload korda ajada.

Ebaseadusliku tööjõu vahendamise lugudest tuntud Stumbrise käest mehed töötasu ei saanud, kehtivaid töö- ja elamislube samuti mitte.

Baljuk kirjeldas: kuus tegime kokku 350 töötundi, puhkepäevi ei olnud ja lõpuks jäeti palgadki maksmata. «Nad tuleks selle eest vangi panna,» leidis ta.

Postimees kirjutas Evi-Julia Stumbrisest juba mullu novembris, kuidas Ukrainast ehitajaid massiliselt Eesti ehitusplatsidele toov ärinaine Evi-Julia Stumbris jätkab koostööd kohalike ehitusfirmadega.

Politsei kinnitusel pole naine aga kunagi ehitusmehi ametlikult Eestisse tööle registreerinud. Ainus, mis ta pärast meediatähelepanu tegi – vahetas välja kõik oma telefoninumbrid.

Ent Stumbrise ärimudel näib kõigele vaatamata edasi töötavat. Näiteks ühes Tallinnas Nõmmel asuvas suures eramajas elas paarkümmend Stumbrise toodud ukrainlast. Näod selles majas vahetuvad pidevalt, sest need, kes politseile vahele jäävad või julgevad nõuda lubatud palka, saadetakse tagasi koduriiki.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles