Eesti idufirmad saavad omale ettevõtluskiirendi

Kressi idud.

FOTO: SCANPIX

EASi programm kavatseb Eestisse luua ettevõtluskiirendi, kus lootustandvad alustavad firmad saavad seemneinvesteeringu ning võimaluse kogenud mentorite käe all areneda. 

Kiirendi rajab EASi programm Startup Eesti, mille eesmärgiks on aidata kohalikel idufirmadel kasvada. Programmi eelarve aastani 2013 on 2,2 miljonit eurot, ütles selle juht Tõnis Mäe nädalavahetusel Kuku raadio saates Restart.

Ettevõtluskiirendid on olemas paljudes riikides, maailmas on neid vähemalt 200. Neist kuulsamad on YCombinator ja Techstars USA-s, ka eesti idufirmad on mõnedest osa võtnud. Kes täpsemalt hakkab eesti kiirendit korraldama ja mis tingimustele võivad idufirmad seal loota ei ole hetkel teada, kuid plaan on Startup Eesti nõukogu poolt juba heaks kiidetud ja lähiajal viiakse see ellu.

Tüüpiline kiirendi töötab põhimõttel, et idufirmad konkureerivad oma tiimide ja ideedega sinna saamise nimel. Parimad võetakse vastu ning neile antakse seemneinvesteering ning võimalus kiirendis kogenud mentorite käe all areneda. Kiirendis täpsustub alustava ettevõtte fookus ning enamus saavad peale seal veedetud kuid maailmas edukateks ning investoritele atraktiivseteks.

Näiteks Techstarsis saavad osalejad kuni 18 000 dollarit ning nõu Ameerika tipp-investoritelt ja ettevõtjatelt. Peale kiirendi lõppu kaasab Techstarsis osaleja keskmiselt üle 1miljoni dollari investeeringuid. Techstarsis on käinud eesti firma GrabCad, kelle asutaja Hardi Meybaum arvas Restardi eetris, et Eesti oma kiirendi on väga hea idee.

Tagasi üles