EAS ei rahasta külastuskeskuse Meritäht rajamist

EASi hoone, Tallinn. 29.03.2018. Meeleavaldus haide ja raide kaitseks. Dirhami plaanitakse keskust, kus muuhulgas on akvaariumis vaatmiseks ka haid ja raid. Foto: Madis Sinivee/EESTI MEEDIA

FOTO: MADIS SINIVEE / EESTI MEEDIA/SCAPIX BALTICS

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ei anna toetust Mellson Grupp OÜ esitatud projektile «Kogu pere külastuskeskus Sea Star/Meritäht», sest hindamiskomisjon leidis puudujääke projekti eelarves, millega kaasnevad ohud atraktsiooni valmimisele ja jätkusuutlikkusele.

«Vaatamata sellele, et projektil oleks majanduslik mõju piirkonna ettevõtlusele ning potentsiaal koostööks teiste turismiettevõtjatega, polnud EAS-ile esitatud põhitaotlus komisjoni hinnangul sellisel tasemel, et see planeeritud eelarve piires reaalselt ellu viia. EAS tegi projekti menetlemisel koostööd nii Eesti kui ka rahvusvaheliste ekspertidega,» ütles EAS-i turismiarenduskeskuse direktori kohusetäitja Annely Vürmer BNS-ile.

Vürmer lisas, et EAS menetleb kõiki rahastamistaotlusi vastavalt Eesti seadustele, Euroopa Liidu struktuurifondide reeglitele ja toetuse andmise tingimustele, sealhulgas hindamismetoodikale.

Meritähe külastuskeskust plaaniva Mellson Grupp OÜ juhatuse liige Mart Vahtel pole veel otsustanud, kas kaevata EAS-i otsus edasi. «Kahjuks ma pole isegi veel materjalidega tutvunud, tõesti ei oska kommenteerida hetkel. Võibolla kommenteerivad need, kes otsuseid teevad,» ütles Vahtel BNS-ile.

Mellson Grupi idee näeb ette Dirhamisse multifunktsionaalse turismiatraktsiooni rajamist, mis hõlmab ookeanikalade akvaariumi, veekeskust, seiklusparki, teaduskeskust, sukelduskeskust ja siseranda.

Rahvusvahelise pereturismi atraktsiooni toetuse andmise tingimuste kohaselt on projektitaotluste menetlemine kaheetapiline: eeltaotlus ja seejärel põhitaotlus. 2016. aasta lõpus esitas Mellson Grupp OÜ EAS-ile eeltaotluse rahvusvaheliste pereturismi atraktsioonide toetuse saamiseks summas 2,3 miljonit eurot.

Käesoleva aasta märtsis esitas Mellson Grupp OÜ komisjonile põhitaotluse, mida hinnati vastavalt toetuse andmise tingimustele. Põhitaotlust hinnati vastavalt kehtivale valikumetoodikale nelja hindamiskriteeriumi lõikes: projekti mõju meetme eesmärgi ja tulemuste saavutamisele; arendatava atraktsiooni rahvusvaheline konkurentsivõime; projekti põhjendatus, projekti kuluefektiivsus ja arendatava atraktsiooni jätkusuutlikkus ning taotleja organisatsiooniline võimekus ja projektimeeskonna võimekus.

Rahvusvahelise pereturismi atraktsioonide toetuse eesmärk on tekitada põhjuseid Eesti külastamiseks ning siin pikemalt viibimiseks.

Pereturismi atraktsioonide toetust saanud projektid on näiteks Super Skyparki vaateratas, Eesti Meremuuseumi Paks Margareeta, Tallinna loomaaia Pilvemets, Kosmopark Põltsamaal, WOW! keskus Kuressaares ning Noblessneri virtuaalreaalsuse keskus Tallinnas.

Tagasi üles