Osula kontsern teenis tütre müügist suure kasumi

Mootor Grupi omanik Hugo Osula.

FOTO: Jaanus Lensment

Hugo Osulale kuuluv transpordikontsern Mootor Grupp AS teenis möödunud aastal üle 4,8 miljoni euro kasumit, mille taga oli peamiselt tütarfirma, kaitsetööstusega tegeleva Milrem LCMi müük soomlastele.

Mootor Grupi käive kasvas mullu veidi üle 8 protsendi 50,6 miljoni euroni. Seevastu kasum hüppas ülea seitsme ja poole korra pea 4,9 miljoni euroni. Kontserni aruandest selgub, et lõviosa ilusast kasumist – 4 miljonit eurot – teeniti Milrem LCMi 60 protsendilise osaluse müügist Soome kaitse-, julgeoleku- ja lennundusvaldkonna ettevõttele Patria.

Pärast 2017. aasta oktoobris toimunud tehingut jätkas Milrem LCMi vähemusosanikuna ettevõtte juht Kuldar Väärsi. Käesoleva aasta alguses müüs aga Väärsi oma 40 protsendilise osaluse omakorda Osula Mootor Grupile. See tähendab, et praeguse seisuga on Milrem LCMi omanikud soomlased ja Osula. 

Milrem LCM teenindab kaitse- ja julgeoleku sektorit, pakkudes näiteks hooldus- ja remonditöid Eesti Kaitseväe soomustransportööridele XA-180, XA-188 ja muudele sõjaväesõidukitele.

Tehing ei puudutanud sama nimega kaitsetööstusettevõtet Milrem AS, mille omanikena jätkavad Hugo Osula ja Kuldar Väärsi. Milrem AS toodab mehitamata maismaasõidukeid ja roboteid.

Bussiga sõidetakse rohkem

Kui kaitsetööstuse suund välja jätta, läks Mootor Grupil küllaltki hästi ka traditsioonilises äris ehk bussitranspordis. Reisijate vedu Lux Expressi ja Sebe kaubamärkide all oli tõusuteel.

Transpordigrupp kasvatas käivet ka välisturgudel, sealhulgas Rootsis, Leedus ja Lätis. Ettevõtte juhtkond märgib aruandes, et ainus tagasilöök tuli Poola turult. «Poola siseste liinide ning Krakovist lõuna suuna liinide madal tulukus tingis lõpuks Krakovi baasi sulgemise ja Poola liinide opereerimise üle toomise Vilniuse baasi,» seisab aruandes.

Mootor Grupi töötajate arv kasvas mullu keskmiselt enam kui kümnendiku ja küündis 936 inimeseni.

Mootor Grupi käesoleva aasta eesmärkideks on suurema tulukuse saavutamine Lux Expressi liinidel, Balti turu positsioonide parandamine eriti Riia-Vilnius-Varssavi suunal ning Eestis jätkuv turu mahu kasvatamine.

Kontserni kuuluvad Lux Express Estonia AS ja SEBE AS koos tütarettevõtetega, Busland OÜ ja Milrem AS, kes arendab militaarvaldkonda. Kontserni juhtimine toimub Eestis, teenuseid müüakse Põhjamaades, Soomes, Venemaal, Balti Riikides, Poolas ja Saksamaal.

Mootor Grupi 100 protsendiline omanik on Hugo Osula. 

Tagasi üles