Laenupakkumiste võrdlemine lihtsustub

FOTO: Scanpix / kollaaž Katri Karing

1. juulist jõustuvad Eestis ELi direktiivist lähtuvad seadusemuudatused, mille tulemusena saavad kliendid hõlpsamini võrrelda pankade laenupakkumisi.


Pangaliit teatas, et pangad on uuele korrale üleminekuks valmis

Enne laenulepingu sõlmimist saab klient kõikidest pankadest, kus ta pakkumise küsib, standardiseeritud teabelehe. See puudutab nii tagatiseta laene, nagu näiteks väikelaen, krediitkaardid, arvelduskrediit, kui ka hüpoteegiga tagatud laene, nagu näiteks eluasemelaen. Seni on pangad omal initsiatiivil andnud sarnases vormis lepingueelset teavet eluasemelaenude puhul.

Teabelehel peab olema krediidiandja nimi ja kontaktandmed, krediiditoote kirjeldus, mis sisaldab laenusumma ülempiiri, lepingu kestust, tagasimakse suurust ning kõikide laenuga seotud maksete kogusummat. Samuti on teabelehel kirjas aastane intressimäär ning krediidikulukuse määr, mis väljendab krediidi kogukulu väljendatuna aastase protsendimäärana krediidisummast või krediidi ülempiirist. Ka peab teabelehel olema kirjas, kui suur on laenu lepingutasu ning millised kulud kaasnevad maksete hilinemisega.

Tarbijakaitseameti juhataja Andres Sooniste lisas, et teabelehe peavad esitama kõik laenuandjad, sõltumata sellest, kas tegu pankade või muude ettevõtete, näiteks SMS-laenajatega.

ELi direktiivist lähtuvalt lisatakse nüüdsest laenude reklaamidele tüüpilise laenu näide koos krediidi kulukuse määraga. Direktiivist tulenevalt pikeneb ka kliendi taganemisõigus krediidilepingust seitsmelt päevalt 14ni.

Tagasi üles