Eluasemete hinnad on teinud möödunud aastaga võrreldes korraliku tõusu

Müüa korterid.

FOTO: www.scanpix.ee

Eluaseme hinnaindeksi muutus oli 2018. aasta esimese kvartalis võrreldes 2017. aasta neljanda kvartaliga 1,5 protsenti ja võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 6,6 protsenti, teatas statistikaamet.

Eelmise kvartaliga võrreldes tõusid korterite hinnad 1,9 protsenti ning majade hinnad 0,4 protsenti. Võrreldes 2017. aasta neljanda kvartaliga tõusid korterite hinnad Tallinnas 0,3 protsenti, Tallinnaga külgnevates piirkondades koos Tartu ja Pärnuga 4,6 protsenti ning ülejäänud Eestis 6,1 protsenti.

2017. aasta esimese kvartaliga võrreldes on korterite hinnad tõusnud 6,7 protsenti ja majade hinnad 6,2 protsenti. Eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes tõusid Tallinna korterite hinnad 6,8 protsenti ning Tallinnaga külgnevates piirkondades koos Tartu ja Pärnuga 9,8 protsenti, ent langesid ülejäänud Eestis 0,5 protsenti.

Eluaseme hinnaindeks näitab kodumajapidamiste poolt eluaseme soetamiseks tehtud tehingute ruutmeetrihindade muutust. Eluaseme hinnaindeks arvutatakse korterite ja majade (ühepereelamud, paarismajad ja ridaelamud) kohta.

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeksi muutus oli 2018. aasta esimeses kvartalis võrreldes 2017. aasta neljanda kvartaliga 4,4 protsenti ja võrreldes esimese kvartaliga 9,8 protsenti.

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeks iseloomustab kodumajapidamiste seisukohast uute eluasemete soetamise ning eluaseme soetaja ja kasutajana tehtavate muude kulutuste hindade muutust. Indeks koosneb neljast osast: eluaseme soetus, muud eluaseme soetusega seotud teenused, eluaseme kapitaalremont ja eluaseme kindlustus.

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeksit avaldatakse baasil 2010 = 100. Aegrida algab 2005. aasta esimesest kvartalist, eluaseme kapitaalremont on indeksisse lisatud alates 2007. aasta esimesest kvartalist ja eluaseme kindlustus alates 2012. aasta esimesest kvartalist.

Baashindadena kasutatavad 2017. aasta neljanda kvartali hinnad on arvutatud esimesel jaanuaril 2018 kehtinud haldusjaotuse järgi.

Tagasi üles