Luminor: aktsiaturud tõusevad ebakindlusest hoolimata kõikjal peale Euroopa

Anton Skvortsov.

FOTO: Luminor

Viimase aja korrektsioonide järel on üleilmsed aktsiad hakanud taas kosuma ning tõusnud praeguseks 3,2 protsenti. Euroopa aktsiad on paraku kõige mahajäänumad, olles aasta algusest langenud 0,5 protsenti. Üldine tulevikuväljavaade püsib siiski hea, arvab Luminori investeerimisnõustamise juht Anton Skvortsov.

«Kõrgest volatiilsusest hoolimata on aktsiad jätkanud enamikes piirkondades tõusu ning aasta algusest praeguseni ilmnenud kahjud korvati. Euroala investoritele andis lisatootlust valuuta vahetuskursside muutus, sest dollar kallines euro suhtes,» märkis Skvortsov.

«Seevastu Euroopa aktsiate tulemused on juba mõnda aega oodatust kehvemad ning kui vaadata aktsiaturu ühe aasta tulemusi, on Euroopa kõige nigelamate näitajatega suurem piirkond,» lisas ta.

Skvortsov põhjendas kehvasid tulemusi asjaoluga, et Euroopa ettevõtete kasumikasv on olnud teiste piirkondade omast olulisel määral tagasihoidlikum. Ka poliitiline ebakindlus pärsib Euroopa finantsturge – näiteks segadus Itaalias seoses majanduslike reformidega ja ohuga, et riigi niigi suur valitsemissektori võlg kasvab.

«Maailmamajandust, ettevõtete kasumeid laiemalt ja seega üleilmseid aktsiaturge ei tohiks sellised sündmused siiski oluliselt mõjutada. Hoopis suuremat rolli mängib näiteks kaubandussõja oht, mis võib hoida volatiilsust kõrgena ja häirida investorite meeleolu. Samas, pikemaajalisele aktsiate tõusutrendile ei ole ohtu hetkel näha,» kinnitas Skvortsov.

Hinna-kasumi suhtarvud (Shilleri P/E ja S&P 500 P/E) viitavad, et üleilmsed aktsiad on kas õiglase hinnaga või veidi kallimad kui pikaajaline keskmine ning võrreldes võlakirjadega endiselt atraktiivsed.

Thomson Reuters Lipperi viimaste andmete kohaselt on investorid tänavu paigutanud kokku üle 94 miljardi USA dollari aktsiafondidesse ja börsil kaubeldavatesse fondidesse, mis on märk sellest, et investorid on kasutanud kõige viimaseid korrektsioone oma aktsiapositsioonide suurendamiseks parema hinnaga, eeldades tõususutrendi jätkumist.

Tagasi üles