Pangatöötaja sai Nord Stream 2 kritiseerimise eest hundipassi

  • Sberbanki juht oli sunnitud ebamugava analüüsi tõttu Gazpromi ees vabandama.
  • Lisaks Kremlile sobimatu analüüsi autorile vallandati Sberbankist ka tema ülem.
Venemaa praegune peaminister, toonane president Dmitri Medvedev 2010. aastal NordStreami ehituse algust tähistamas. FOTO: Alexander Demianchuk / Reuters / Scanpix

Asjad võtsid Sberbanki analüütiku Alexander Feki jaoks halva pöörde, kui ta oma rutiinses uuringus avaldas, et Gazpromi toruprojektidest ei võida aktsionärid vaid Putini lähikondsed, kirjutas RBC.

Sberbank vallandas Feki päeva pealt, süüdistades meest ebaprofessionaalsuses, nõrkades eetilistes standardites ja poliitilises mõjutatuses. Päev pärast Fekile sule sappa panemist 23. mail vallandati ka Sberbanki analüüsiosakonna juhataja Alexander Kudrin.

Venemaa võimusümboliteks kujunenud maagaasi ekspordiprojektid Euroopasse – Nord Stream2, Hiinasse – Power of Siberia ja Türgisse – TurkStream, toovad kasu mitte Gazpromi aktsionäridele vaid Putini leivaisadeks peetud oligarhidele. Arkadi Rotenbergi ehitusfirma Stroygazmontazh ja Gennadi Timtšenko Stroytransneftegaz pumpavad näiteks Hiinasse rajatavast gaasitorust välja 55 miljardit dollarit, mis on rohkem kui viis korda suurem kavandatud maksumusest.  Seetõttu pole Feki järelduste kohaselt  vähematki lootust, et Gazpromi aktsionärid üldse kunagi hakkaksid nendest toruprojektidest tulu lõikama.

Tegemist on järjekordse kirjeldusega sellest, kuidas Putini võimuringkonnad ohjeldamatult rikastuvad.

Sberbanki juht Herman Gref aga teatas sellel nädalavahetusel Peterburis toimunud majandusfoorumil, et Feki vallandamises ei tasu otsida poliitilisi motiive. Grefi selgituse kohaselt ei lähtunud Fek oma tööd tehes mitte faktidest vaid varasemast ajakirjaniku tööst omandatud halbadest harjumustest.

Gref kirjeldas, et ta luges esmaspäeval, 21. mail Feki koostatud analüüsi ja oli väga üllatunud selle järeldustest. Peale dokumendiga tutvumist pöördus ta analüsiosakonna juhataja poole, et talle antaks üle dokumendid, mille põhjal kriitilised järeldused tehti. Gref soovis näha ennekõike Gazpromi lepinguid ehitusfirmadega. Kuid ta ei saanud neid.

„Kas meil on lepingud Gazpromi lepingupartneritega? Ei,“ selgitas Gref. „Kahjuks on meie lugupeetud analüütikul ajakirjanduslik minevik ja paistab, et antud juhul tõusis see esile. Ma võtsin seda ettekannet nagu mingi protsessi kohta suure hulga oletuste põhjal kirjutatud ajakirjanduslikku artiklit mingisuguses väljaandes. Nii ei saa ennast ülal pidada analüütik, see on otseselt kompleksselt keelatud.“

Valuslisust, millega Feki järeldusi Kremlile lähedastes koridorides vastu võeti, iseloomustab asjaolu, et Gref pidi isiklikult helistama Gazpromi juhile Aleksei Millerile ja analüüsi ebamugavate tulemuste pärast vabandust paluma.

Tagasi üles
Back