Ökonomist: Itaalia riigivõlg võib tuua uue eurotsooni kriisi (11)

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina. Foto: Toomas Huik / PM/SCANPIX BALTICS

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul võib Itaalia kasvav riigivõlg saada komistuskiviks Euroopa Keskpanga (ECB) sõltumatusele intressimäärade tõstmise küsimuses.

«ECB ongi nüüd dilemma ees: kas hakata järgmisel aastal tasapisi oma rahapoliitikat karmistama ehk siis intressimäärasid tõstma või riskida sellega, et Itaalia ei suuda oma kasvavat võlga refinantseerida ja kutsub halvimal juhul esile uue eurotsooni kriisi. See on ka üks keskpanga sõltumatuse proovikivi. Või siis hoopis, komistuskivi? Ärgem unustagem, et Mario Draghi on ise itaallane,» ütles Mertsina Facebooki postituses.

«Tema ametiaeg lõpeb järgmise aasta oktoobris. Kas järgmine ECB president sihib vaid vajalikku inflatsioonitaset, nagu praegu Riksbank, ja suurendab varadega seotud riske või hakkab intressimäärasid tõstma ja riskib sellega, et Itaalia ja võib-olla veel mõni nõrgem ja kõrge riigivõlaga riik võib raskustesse sattuda. Ega me ei tea praegugi ju täpselt, kuidas reageerivad turud ja reaalmajandus varaostuprogrammi lõppemisele ja intressimäärade tõusule,» lisas Mertsina.

Ka Itaalia uue tekkiva koalitsiooni plaanid teevad olukorra Mertsina hinnangul keerulisemaks. «Itaalias uus võimule liikuv koalitsioon arvab, et riigivõlga saab vähendada suuremate investeeringute ja ekspansiivsema riigirahanduse abil. Initsiatiivid, mida plaanitakse ellu viia – kodanikupalk, madalam ühtlane tulumaks, ebapopulaarse pensionireformi muutmine ja muu säärane – tekitavad riigieelarvese suurema augu ja riik vajab veelgi rohkem raha juurde. Itaalia majanduskasvu võib see lühiajaliselt küll kiirendada, kuid võlg suureneb veelgi, riigivõlakirjade tootlused tõusevad ja Itaalial läheb selle finantseerimine veelgi raskemaks,» sõnas ta.

Kommentaarid (11)
Copy
Tagasi üles