Tuhapilve kasutatakse Facebookis raha väljapetmiseks

Hillar Aarelaid.

FOTO: Peeter Langovits.

Täna tekkis Facebookis uus kuritegelik skeem, kus ülevõetud kontode kaudu küsitakse tuhapilve lõksust väljapääsemiseks raha, teatas CERT Eesti.


CERT Eesti juhi Hillar Aarelaiu sõnul on skeem lihtne: kurjategijad võtavad inimese Facebooki konto üle ning postitavad seinale abipalve. Sõnumi sisu tundub tõene - inimene on tuhapilve tõttu lõksus ning vajab kiiresti kojusaamiseks raha.

«Kui teile saabub sõbralt Facebookis selline teade, siis on suure tõenäosusega tegu pettusega. Helistage palun oma tuttavale, et info üle kontrollida ja teada anda, et tema sotsiaalvõrgustiku konto on üle võetud,» märkis Aarelaid.

Tema sõnul on kuritegevus internetis sageli hooajalise iseloomuga ja raha väljapetmiseks või viiruste levitamiseks kasutatakse iga võimalust.

Näiteks sõbrapäeva paiku saadetakse nakatunud õnnitluskaarte, olümpia ajal nakatunud linkidega uudiseid sportlaste võidust. Tuhapilv puudutab paljusid inimesi ja on selle tõttu hea võimalus kiireteks petuskeemideks.

CERT  Eesti palub iga rahapalvega teatesse suhtuda ettevaatusega ja võimalusel püüda väidetavalt hätta sattunud inimesega  isiklikult kontakti võtta.

Kui inimene on tõesti välisriigis lõksus ning vajab kojusõitmiseks abi, saab helistada välisministeeriumi konsulaarabi numbril + 372  53 01 9999.


 

Tagasi üles