• Cardo Remmel oli välismaistele investoritele hea koostööpartner
  • Võimsa kogemustepagasiga mees oskas näha suurt pilti
  • Remmel lõi aktiivselt kaasa Pärnu linnajuhtimises

Võitluses vähiga alla jäänud ettevõtja Cardo Remmeli üheks suureks elutööks jääb kindlasti tänapäevase Saku õlletehase ülesehitamine.

Aasta oli 1987, kui Cardo Remmelist sai Saku õlletehase juht. Tollal oli tema ametinimetus küll Saku Eksperimentaalõlletehase peadirektor. Seejärel jätkas Remmel peadirektorina 1991. aastal loodud ühisettevõttes Saku Õlletehas ja 1995. aastast alates töötas ta juba Saku Õlletehase ASi juhatuse esimehena.

Žiguli õlle juurest tuli kiiresti jõuda tänapäevasemate pruulideni. Koos taasiseseisvumise saabumisega algas tehase ümberkorraldamine ning juba 1993. aasta talvel vahetas Žiguli õlle välja Saku Pilsner ja sama aasta mais jõudis poelettidele Saku Originaal. Viimase jõulureklaami näidatakse 2000ndate algusest siiani. Selle reklaami kohta liikus pikalt ka linnalegend, et selle mõtles välja Cardo Remmel ise, kuid tegelikult on idee autor pärit siiski reklaamibüroost.

Remmeli käe all muutus Saku õlletehas sama kiiresti nagu kõik muu Eestis 1990ndatel. Pärast seda pöörast aastakümmet ütles Remmel 2000ndate alguses ühel Pärnu juhtimiskonverentsil, et Saku õlletehase eesmärk on muuta elu Eestis rõõmsaks ja jagada seda teistega. Saku õlletehas on meelelahutus-, mitte tootmisettevõte, kinnitas Remmel tollal.

Aastatel 1990–1992 ja 1996–1997 majandusminister olnud ja Remmeliga tihedalt kokku puutunud majandusteadlane Jaak Leimann ütles täna Postimehele, et Cardo Remmelil oli suur roll koostöö alustamises välismaalastega. Leimann meenutas, et kui tollased juhtivad õlletootjad Hartwall ja Pripps hakkasid siinse piirkonna vastu huvi tundma, oli Remmel neile väga hea koostööpartner.

«Õlletehase ajakohastamine oli suur töö,» nentis Leimann. «Seda nii tehnoloogiliselt, ümberehituslikult kui ka juriidiliselt, sest samal ajal algas ka juba erastamine. Cardo sai väga hästi hakkama, tal oli piisavalt autoriteeti nii õlletehase sees kui Eestis laiemalt.»

Leimanni sõnul oli Remmel tubli juht, tollasesse aega hästi sobiv, piisavalt paindlik ja demokraatlik.

Pikapeale tulid siiski tüdimus ja ammendumine. 90ndatel õllekuninga maine omandanud Cardo Remmel lahkus 2005. aasta talvel Saku õlletehase juhi kohalt, jätkates siiski ettevõtte nõukogu liikmena. Juba varem, 2002. aasta suvel, oli ta maha müünud kõik oma Saku aktsiad.

Saku õlletehase juhi kohalt lahkumise järel suundus Remmel Pärnu abilinnapea toolile, kust ta aasta hiljem lahkus, kuid jäi Pärnuga seotuks elu lõpuni. Remmel pidas ka Pärnu linnavolikogu juhi ametit aastatel 2009–2011, astudes sellelt kohalt tagasi siis, kui temast sai taastusravikeskuse Estonia juht. Estonia spaa juhtimise aega iseloomustas Remmel ühes intervjuus Pärnu Postimehele nii: «Kui tavaline tööaeg inimesel on 40 tundi nädalas, siis mul läheb Estonias ikka tiba rohkem.»

Hiljem vedas Remmel endise mudaravila muutmist Hedon Spa’ks, olles ühtlasi ka selle ettevõtte juht. «Eesmärk on hoida kuurortlinna lippu kõrgel,» ütles Remmel 2014. aastal Postimehele uut luksuslikku spaad välja ehitades.

2008. aasta suvel avasid Cardo ja Kaja Remmel oma Pärnu koduvillas itaaliapärase pererestorani Si-Si, millele Äripäeva toidukriitik Heidi Vihma on andnud kümnest punktist kaheksa.

Kuigi ka restorani on kiidetud, on eriti tähelepanuväärne Remmelile kuulunud villa, kus neljal korrusel on 19 tuba. 1912. aastal valminud villa lasi ehitada Peterburist pärit ärimees E. J. Schwartz ja see on siiani säilitanud esialgse välisilme.  

Cardo Remmel sai oma raskest haigusest teada nelja aasta eest. Pärast aastaid soolevähiga võitlemist halvenes Remmeli tervis pool aastat tagasi märgatavalt, seetõttu palus ta abi vähiravifondilt «Kingitud elu». Märtsis koguti Remmeli ravi jätkamiseks ööpäevaga 10 000 eurot, kuid haigus siiski ei taandunud.

Kolmapäeval sai Cardo Remmel 65-aastaseks.

Tema ärasaatmine toimub 18. mail kell 12.00 Tallinna Kaarli kirikus.

Meenutused Cardo Remmelist

Margus Kangur, ettevõtja

«Cardo Remmel tuli meile tööle siis, kui käis Hedoni spaahotelli rajamine. Selliste kogemuste ja ehitusinseneri haridusega inimest oli vaja. Remmel oli alati sõbralik, igati tore mees.

Tal oli võimas töökogemuste pagas, ta oskas näha suurt pilti, oli personali leidmisel, hotelli ja spaa käivitamisel võtmeisik. Kahju, et see koostööaeg jäi suhteliselt lühikeseks, sest terviseprobleemid hakkasid tunda andma.»

Toomas Kuuda, Eesti kaubandus-tööstuskoja Pärnu esinduse juhataja

«Cardo Remmel oli mõnda aega kaubandus- ja tööstuskoja juhatuse liige. Kunagi tegime koos MTÜ Armas Koidula, mis oli mõeldud jõudumööda Koidula kooli tegevuse toetamiseks. Ajal, mil Remmel juhtis Saku õlletehast, toetas ta meie korraldatud tennisevõistlusi Pärnus.

Ta oli äärmiselt soe ja vastutulelik, abivalmis ja hea inimene. Võttis meeleldi osa üritustest ja pani alati õla alla, kui oli abi vaja. Olles tegev Pärnu kohalikus poliitikas, tegi ta mulle koguni ettepaneku hakata abilinnapeaks, aga seda mul küll plaanis ei olnud. Cardo Remmeli lahkumine kurvastab, sest ta oli väärt, suure südamega inimene, kes oskas ajada õiget asja.»

Kalev Vilgats, Pärnu Postimees

CV

Cardo Remmel (09.05.1953–11.05.2018)

Sündis 1953. aastal Pärnus ja lõpetas Lydia Koidula nimelise 2. keskkooli. Ehitusinseneri diplom Tallinna Polütehnilisest Instituudist. Karjääri alustas ehitusmeistrina.

1987–2005 juhtis Saku õlletehast.

2005–2006 oli Pärnu rahanduse abilinnapea Eestimaa Rahvaliidu nimekirjas.

2009–2011 Pärnu linnavolikogu esimees, 2011–2014 ASi Taastusravikeskus Estonia juhataja, 2014–2015 Hedoni spaahotelli tegevjuht.

Remmel oli Eesti Toiduainetetööstuse Liidu juht ja Eesti Golfiliidu president, Eesti kaubandus- ja tööstuskoja juhatuse liige, Eesti Olümpiakomitee liige, SA Pärnu Haigla nõukogu esimees, AS Pere Leib Tootmise liige, Pärnu Koidula kooli vilistlasklubi MTÜ Armas Koidula asutaja.

Cardo Remmelile on antud Valgetähe IV klassi teenetemärk (2005).