Eestis peetakse maailma suurimat küberkaitseõppust

Foto on illustratiivne.

FOTO: Volodymyr Melnyk / PantherMedia / Volodymyr Melnyk

Staabi- ja sidepataljon juhib ja korraldab sel nädalal Eesti osalust maailma suurimal rahvusvahelisel küberkaitseõppusel Locked Shield 2018.

Eesti poolse õppuse meeskonna juhi staabi- ja sidepataljoni ülema abi, major Uko Valtenbergi sõnul on tänavune õppus eriline selle poolest, et eestlased harjutavad õppusel ebatavaliselt suure meeskonnaga, millest ligi poole moodustavad Ameerika Ühendriikide õhuväe rahvuskaardi sõjaväelased. «Sel aastal on Eesti meeskonnas ligi 50 eksperti, mis on ligi kolm korda suurem kui varasematel kordadel,» ütles major Valtenberg, lisades, et see on taas suurepärane näide Eesti ja Ameerika Ühendriikide omavahelisest tugevast koostööst.

Valtenbergi sõnul on tegemist suurima omataolise õppusega maailmas, kus kasutatakse realistlike tehnoloogiaid, arvutivõrke ja rünnakumeetodeid.  «Locked Shields annab suurepärase võimaluse meie valmisolekut ja oskusi realistlikus olukorras proovile panna ja harjutada,» selgitas Valtenberg.

Õppus Locked Shield tugineb stsenaariumile, mille järgi õppusel osalevad meeskonnad kaitsevad fiktiivse riigi arvutivõrke ja infosüsteeme. Õppuse eesmärk on anda realistlik ettekujutus sellest, kui suure mõjuga võivad olla küberründed ja intsidendid ning kui keeruline on nende tõrjumine ja lahendamiseks. Õppuse käigus saavad eri riikide eksperdid enda teadmisi ja oskusi päriselule lähedastes olukordades proovile panna ja koostööd harjutada.

Locked Shields 2018 korraldaja on Eestis asuv NATO kooperatiivse küberkaitse kompetentsikeskus ning õppust toetavad Eesti ja Soome kaitsevägi, Rootsi kaitseülikool, Suurbritannia ühendarmee, Ameerika Ühendriikide Euroopa väejuhatus, Lõuna-Korea riikliku julgeoleku uurimise instituut,  õhuoperatsioonide oivakeskus ja Tallinna Tehnikaülikool.

Lisaks staabi- ja sidepataljoni ekspertidele osalevad õppuse meeskonnas kaitseministeeriumi, riigi infosüsteemide ameti, Elektrilevi, Linx Telecomi, SEB panga, Starmani, Telia ja Zone Media küberturbe ja infotehnoloogia eksperdid.

NATO küberkaitse keskuse õppus Locked Shields 2018 on suurim omanäoline õppus maailmas, mis keskendub reaalajas võrkude ja juhtimissüsteemide vastaste küberrünnete tõrjumisele. Õppusel osalevad kokku ligi 1000 küberturbe eksperti ja juhti 30 riigist. NATO Küberkaitsekoostöö Keskus korraldab õppust «Locked Shields» alates aastast 2010. Eesti osaleb õppusel juba kuuendat korda.

Tagasi üles