Eesti ettevõtjad arutasid Hiinas võimalusi koostöö suurendamiseks

Inimesed möödumas Pekingis Hiina presidenti Xi Jinpingi kujutavast postrist, millel on kirjutatud hüüdlause «Hiina unistus, inimeste unistus».

FOTO: SCANPIX

E-kaubandusega tegelevad transpordi- ja logistikaettevõtted kohtuvad sel nädalal Hiinas partneritega, et leida võimalusi, kuidas suurendada e-kaupade transporti läbi Eesti.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsleri Viljar Lubi juhitud äridelegatsiooni Hiina visiidi eesmärgiks on arutada eelmise aasta novembris Hiinaga allkirjastatud e-kaubanduse ja IKT alaste koostöölepete tegevusplaani järgmiseks poolaastaks.

Delegatsiooni juhi Viljar Lubi sõnul on äärmiselt oluline, et eelmisel aastal sõlmitud lepingud ka päriselus realiseeruksid.

«Meie huvi on Eesti kaudu Hiina kaubavoogude suurendamine läbi e-kaubanduse platvormide,» ütles Lubi. «Selline tulemus eeldab head koostööd nii siseriiklikult transpordi ja logistika valdkonnaga ning maksu- ja tolliametiga kui ka rahvusvaheliselt Hiina kaubandusministeeriumiga.»

Lubi lisas, et kohtumisel Hiina kaubandusministeeriumiga arutatigi, kuidas Hiina ja Eesti e-kaubandusalast koostööd edasi arendada.

«Kuna kõikide kohtumiste juures olid ka Eesti ettevõtjad, siis käsitleti ühises ringis kitsakohti, kuidas parandada Hiina kaupade teekonda Euroopa tarbijani,» täpsustas Lubi.

Lubi sõnul on Hiina huvitatud Eestiga koostöö tegemisest, sest lisaks heale asukohale, on hiinlastele avaldanud muljet kiire asjaajamine ja vähene bürokraatia. Seda tõestab ka Omniva Hiina-Eesti ühisettevõtte Post11 kogemus.

Kohtuti ka Alibaba grupi globaalse äri asepresidendi Sami Farhadiga, kes tutvustas rahvusvahelise äri võimalusi.

«Farhad tänas senise koostöö eest Hiina-Eesti suunal ning julgustas Eesti ettevõtteid, eriti e-kaubandust, tegema rohkem müügitööd ja pakkuma oma tooteid ja teenuseid Hiina suunal,» märkis visiidil osalenud Omniva juhatuse esimees Joona Saluveer.

Eesti suursaadik Pekingis Marten Kokk ütles, et näeb Eesti-Hiina e-kaubanduse koostöös suurt potentsiaali.

«E-kaubanduse hoogustumine on ülemaailmne megatrend: seda ei iseloomusta mitte ainult e-poodide hulga ja eri teenuste kasv viimastel aastatel, vaid ka logistika ja postiteenuste mahtude kiire kasv – pakiautomaatide ja kullerteenuste aktiivsem kasutamine ning uute teenusepakkujate esilekerkimine,» lausus Kokk.

Lisaks Hiina kaubandusministeeriumiga kohtumisele arutasid Eesti ja Hiina ettevõtjad koostöövõimalusi ka ühisel ümarlaual. Kohtumisest võtsid osa Eestist Omniva, Tallinna Lennujaam, EVR Cargo, Boomerang Distribution, GTS Express, Lexit Technologies ning Hiina poolt Alibaba, JD Group, Huawei, SF Express, China International E-Commerce Co. Ltd.

Visiidi raames toimuvad kohtumised ka Hiina Riikliku Arengu- ja Reformikomisjoni, CITIC Groupi ja Huaweiga. Lisaks organiseeritakse Eesti ettevõtetele kohtumised Hiina ettevõtetega ning äriseminar, kus tutvustatakse digitaalse Hiina võimalusi ja e-kaubanduse trende.

Kohtumisi korraldab EAS koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja Eesti saatkonnaga Pekingis.

Visiit on üheks jätkutegevuseks möödunud aastal sõlmitud majanduskokkulepetele. Eelmise aasta novembris allkirjastas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo Hiina Rahvavabariigi ministritega digitaalse siiditee ja e-kaubanduse majanduslepped eesmärgiga luua ühine e-kaubanduse koostöö kord ning ergutada ettevõtjaid rohkem koostööd tegema.

Tagasi üles