Robert Kitt: ilmaerinevused võivad mõjutada SKTd mitu protsendipunkti

Robert Kitt. Swedbank.

FOTO: TAIRO LUTTER/Eesti Meedia/Scanpix Baltics

Swedbank Eesti juhi Robert Kiti arvates võib pikk külmaperiood ühel talvel ja soe talv järgmisel või vastupidi tuua kaasa sisemajanduse kogutoodangu (SKT) muutuse mitme protsendipunkti võrra.

«Ma arvan, et kõikide ökonomistide halb unenägu oleks see, kui mingi ime läbi läheks külmaks ja oleks kaks kuud 20 kraadi külma ja järgmine aasta oleks sama soe kui praegu,» ütles Kitt detsembri lõpus toimunud usutluses Postimehele, kui paistis, et praegune talv tuleb sama soe kui varasemad.

«Kui on 20 kraadi külma, peavad katlad täiel võimsusel huugama, aga katelde kütmine läheb SKT arvestusse: aasta aja pärast seda ei ole, võrdlusbaas on kõrge ja SKT kukub alla. Ma arvan, et selline olukord mõjutaks SKTd mitu protsendipunkti,» märkis ta.

Swedbanki juht tõi näite kuue-seitsme aasta tagusest ajast, kui aastatel 2010 ja 2011 oli talv väga külm, aga 2012. aastal läks soojaks ja tuli peale ka Euroopa võlakriis ning majanduskasv kukkus ära.

Ökonomistid põhjendasid majanduskasvu aeglustumist Kreeka kriisiga, aga kui SKT numbritesse sisse vaadata, siis varasemate aastate majanduskasvu taga oli kütmine.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles