Eesti Pank: Läti panganduses toimuva mõju Eestile on vara hinnata

Viljar Rääsk

FOTO: Peeter Langovits

Eesti Pank jälgib Läti pangandusmaastikul toimuvat, kus viimastel päevadel on esitatud kahtlustus kriminaalkuriteos sealsele keskpanga juhile, üks kommertspank on uurimise all ja ühe kommertspangaga seoses on alustatud kriminaalmenetlust, kuid Eesti Panga teatel on veel vara mõjusid Eestile hinnata.

«Jälgime Läti viimaseid uudiseid tähelepanelikult, kuid naaberriigi kommertspankade või keskpanga probleemide võimaliku mõju üle Eestile on vara midagi arvata,» ütles Eesti Panga kõneisik Viljar Rääsk BNSile.

«Mis puudutab ABLV Panka, siis tegemist on mitteresidentidest klientide teenindamisele suunatud Läti pangaga, millel otsesed seosed Eesti finantssektoriga puuduvad,» rääkis Rääsk.

«Täna on veel raske hinnata nii ABLV Panga suhtes esitatud süüdistuste mõju Läti pangandusele laiemalt või piiriüleselt. Tegemist on Euroopa Keskpanga otsese järelevalve alla kuuluva pangaga, mille puhul langetavate järelevalveliste otsuste langetamises osalevad ka Finantsinspektsioon ja Eesti Pank.»

Esmaspäeval teatas Läti korruptsioonitõrjeamet (KNAB), et Läti Keskpanga juhti Ilmārs Rimšēvičsi kahtlustatakse 100 000 eurose altkäemaksu nõudmises ja vastuvõtmises. KNAB-i teatel ei ole kriminaalasi seotud ühegi Läti krediidiasutusega, seejuures ka mitte USA rahandusministeeriumi poolt korruptsioonis süüdistatava ABLV Bankiga ega Norvik Bankaga.

Läti korruptsioonitõrjeametnikud pidasid Rimšēvičsi kinni laupäeval. Kohaliku meedia andmeil otsisid korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) agendid päev varem läbi Rimšēvičsi kodu ja tema kontorid keskpangas. Läbiotsimistega seoses on kinni peetud ka vastuoluline ärimees Maris Martinsons.

Esmaspäeval algatas Läti Politsei kriminaalasja seoses Norvik Banka suuraktsionäri väljapressimisega kõrge finantsametniku poolt. Norvik Bank on varade poolest Läti kaheksas pank.

USA rahandusministeerium teatas möödunud nädalal, et Läti ABLV pank on USA Patriot Acti alusel rahapesu suhtes esimesse riskirühma kuuluv ja tegi ettepaneku keelata USA-s panga jaoks või selle nimel korrespondentkonto avamise ning omamise.

Rahandusministeeriumi raportis süüdistatakse panka rahapesu oma äritegevuse alustalaks seadmisel ning seotuses Põhja-Korea tuumaprogrammi rahastamisega ja ebaseadusliku tegevusega Aserbaidžaanis, Ukrainas ja Venemaal. Samuti süüdistati panka ka Läti rahapesu ja terrorismi vastaste seaduste jõustamise takistamises ja Läti ametnikele pististe maksmises.

Vastavalt Euroopa Keskpanga (ECB) juhistele, otsustas Läti finantsjärelevalve 18. veebruaril erakorralisel istungil peatada ajutiselt kõik ABLV panga tehingud.

Pank on Euroopa Keskpanga otsese järelevalve all ning tegu on esimese korraga alates euroala pangandusjärelevalve rolli saamisest 2014. aastal, kui ECB otsustas mõnele pangale moratooriumi kehtestada.

ABLV on varade poolest Läti suuruselt kolmas pank. Selle võlakirjad on märgitud Nasdaq Riia börsi võlakirjanimekirjas. Esmaspäeval peatasid Nasdaq Tallinna ja Riia börsid panga liikmelisuse börsil.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles