Eesti võib uueks eurotoetuste perioodiks kaheks jagunemisest võita kuni 500 miljonit

Läbi aastate on üsna palju eurotoetusi suunatud Eestis infrastruktuuri korda tegemisse. Uue perioodiga see tõenäoliselt üsna palju väheneb.

FOTO: Toomas Huik

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutab homsel istungil, millised on Eesti võimalused toetuste saamiseks uuel Euroopa Liidu eelarveperioodil ning kas seejuures oleks soodsam, kui senise ühe piirkonna asemel jagataks Eesti kaheks.

«Küsimust sellest, et Eestit võiks järgmisel Euroopa Liidu toetuste eelarveperioodil käsitleda kahe eraldi piirkonnana, tuleb kõikehõlmavalt käsitleda nii valitsuse kui ka Riigikogu tasandil,» märkis erikomisjoni esimees Aivar Sõerd.

Tema selgitas, et kui jaotada Eesti kaheks regiooniks, siis oleks Harjumaa enamarenenud piirkond, ülejäänud Eesti jätkuvalt vähemarenenud piirkond. «Praegu pole kindlat teadmist sellest, kui palju Eesti tervikuna võidaks kaheks regiooniks jagamisel, hüpoteetiline võit võib olla vahemikus 150 kuni 500 miljonit eurot seitsme aasta jooksul,» ütles Sõerd.

Tema sõnul eksisteerib samas ka risk, et Eesti regioonideks jagamisel saab Harjumaa tulevikus ühtekuuluvuspoliitika vahenditest investeeringuid oluliselt vähem kui seni.

«Tuleb veel rõhutada, et siseriiklikult on otsuse langetamine kiireloomuline, sest regioonide piiride muutmine käib Eurostatis kindlate ajaraamide ja protseduuride alusel ja võib võtta aega mitu aastat. Euroopa Liidu järgmise eelarveperioodi läbirääkimised aga lähenevad,» märkis Sõerd.

Erikomisjoni liikme Andres Metsoja sõnul on erisuste tegemine kaalumist väärt. «Erisusi on tehtud Eestis ka kestval rahastusperioodil, üheks näiteks on linna ja selle lähisümbruse eristamine,» märkis ta.

„Eesti kaheks jaotamise puhul peaks aga toetuste jaotamisel lähenema siiski valdkonnapõhiselt nii Harjumaal kui ka üle riigi. Näiteks piirkonnad, mis vajavad näiteks teede või haridusasutuste väljaehitamiseks rohkem tuge, seda ka saavad,» lisas Metsoja.

Homsel istungil osalevad lisaks erikomisjoni liikmetele ka rahandusministeeriumi ja riigikontrolli esindajad.

Tagasi üles