Pensionifondid võivad Eestisse investeerida lähiaastail 1-2 miljardit

Eestis valitseb ligi 30-protsendiline palgalõhe naiste kahjuks.

FOTO: SCANPIX

Pensionifondid peavad mõistlikuks, et Eestisse investeeritakse 5 aasta jooksul 1-2 miljardit eurot Eesti pensionikogujate vara.

Eesti Fondihaldurite Liidu esimehe Mihkel Oja sõnul on Eesti majanduskeskkond investeeringuid soosiv ning tänaseks on maht juba piisavalt suur, et teha otseinvesteeringuid. «Me peame realistlikuks, et Eestisse investeeritakse 5 aasta jooksul 1-2 miljardit eurot,» rääkis ta.

Pensionifondid on Oja sõnul jõudnud nii kaugele, et konkureerivad pankadega finantseerimistoodete pakkumisel, sest alternatiivid on kallid: börsid on pikalt tõusnud ja intressimäärad on madalad.

«Võimalus toetada majanduskasvu on lisaboonuseks. Ma prognoosin, et viie aastaga kasvab pensionifondide maht 3,8 miljardilt 7 miljardile,» rääkis Oja. 

2017. aastal suurenesid oluliselt investeeringud Eestisse: LHV pensionifondid tegid otsuseid 170 miljoni eest, Swedbanki pensionifondid 66 miljoni eest. LHV ja Swedbanki fondid investeerisid Eestisse 110 protsenti riigi poolt nendesse fondidesse tehtud sissemaksetest.

«Ka investeeringute vorm on muutunud: varem investeeriti läbi teiste fondide ja börsi, praegu ja tulevikus tehakse rohkem eeskätt otseinvesteeringuid. Lisaks on loomisel ainult Eestisse investeeriv II samba pensionifond,» ütles Oja.

«Mida rohkem ettevõtjad kasutavad kohustusliku kogumispensioni varasid Eestisse investeerimiseks, seda parem. See aitab muulhulgas kaasa nii Eesti majandusarengu kui konkurentsivõime kasvule,» märkis kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts.

«Kaubanduskoda on pikka aega selle vajalikkust rõhutanud pensionifondidele, aga ka riigile takistuste kõrvaldamiseks. On rõõm, et eelmise aasta viimases kvartalis kasvasid pensionifondide varade investeeringud hüppeliselt. 2016. aasta neljandas kvartalis investeeriti pensionifondide varasid Eestisse vaid 5,56 protsenti, nüüd aga 9,59 protsenti,» selgitas Palts.   

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Fondihaldurite Liidu koostöös toimus neljapäeval, 1. veebruaril seminar «Pensionifondid kui võimalik finantseerimisallikas ettevõtetele,»

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles