Kuigi maks langes, jäid Lätis puu- ja köögiviljade hinnad endisteks

Suurt mõtet Lätti köögiviljade järele sõita veel pole.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Kuigi 1. jaanuarist hakkas Lätis puu- ja köögiviljadele kehtima madalam käibemaks, pole seda poodides veel näha.

Teoreetiliselt peaksid maksulangetuse puhul alanema ka hinnad poodides, kuid seda pole Lätis juhtunud, kirjutab TvNet. Selle asemel on mõned köögiviljad eelmise aasta lõpuga võrreldes hoopis kallinenud.

Käibemaksu langus varasemalt 21 protsendilt 5 protsendile on samas päris suur. Kaupmehed põhjendavad hindade püsimist samal tasemel tarnijatega sõlmitud lepingutega.

Sama kaubandusketi Aluksne ja Võru poodide hinnavõrdlus näitas, et Lätis on pärast käibemaksu alandamist mitut sorti puu- ja köögiviljad märkimisväärselt odavamad kui Eestis. Vaid kartul on Lätis kallim.

Samas näitas Lõuna-Eesti Postimehe poolt jaanuari alguses tehtud hinnavõrdlus Maxima Aluksne ja Võru kaupluses, et kõige suurem oli hinnavahe peakapsal, mis Lätis oli peaaegu poole odavam kui Võrus. Suhteliselt suur hinnavahe Läti poe kasuks oli ka porgandil, punapeedil, mugulsibulal ja värskel kurgil.

Samas kartul oli odavam hoopis Võru kaupluses, kus see maksis ligi 15 protsenti vähem kui Aluksnes. Samuti olid Eestis odavamad apelsinid ja banaanid, mida Läti maksualandus teadaolevalt ei puuduta. Poola päritolu õunad «Paulared» olid aga jällegi Aluksnes odavamad kui Võrus, makstes piiri taga ligi kümnendiku võrra vähem.

Tagasi üles