Suri Ikea rajaja Ingvar Kamprad
Täiendatud galeriiga

Laupäeval suri 91-aastasena Ikea rajaja Ingvar Kamprad.

«See on kurb uudis, samas oli tegemist inimesega, kes elas pika ja tegusa elu.  Arvan, et ta nautis Ikea ülesehitamist väga,» kommenteeris Ikea emafirma Ingka Holding juht Lars-Johan Jarnheimer.

«Tegemist oli 20. sajandi ühe olulisema ettevõtjaga,» vahendab Jarnheimeri sõnu Dagens Nyheter. Ikea on surmateadet kinnitanud.

Kamprad ilmus viimast korda avalikkuse ette detsembris, kui võttis vastu auhinna põhjamaade keelte ja kultuuri edendamise eest. 

Kampradi vara väärtuseks hindab Bloombergi miljardäride indeks 58,7 miljardit dollarit. Sellega on ta maailma rikkaimate inimeste edetabelis kaheksandal kohal, kirjutab Bloomberg. Tema rikkuse allikaks on suurepärane äriidee hakata massidele tootma odavat ja kergelt transporditavat mööblit.

Kamprad oli tuntud selle poolest, et vaatamata oma rikkusele sõitis ta vana Volvoga, kasutas sama teepakki mitu korda ja võttis restoranidest kaasa soola ja pipra pakikesi. Ühesõnaga, oli äärmiselt kokkuhoidlik. Talle ei meeldinud ka ülikonda ja lipsu kanda.

Kokkuhoidlikkus domineeris terves Ikea organisatsioonikultuuris. Näiteks kasutasid firma juhid odavlennufirmasid ja säästuhotelle. 

Huvitava faktina võib välja tuua, et Ikea nimi on pandud kokku Ingvar Kampradi initsiaalidest ja Elmtarydi farmi ning Agunnarydi küla nimedest. Viimased olid kohad, kus Kamprad üles kasvas.

Kamprad sündis 30. märtsil 1926 Lõuna-Rootsis farmerite peres. Kamprad alustas väikest viisi äritegevusega juba viieaastaselt, müües oma naabritele tikke.

Mööbli müügiga alustas Kamprad 1948. aastal.  Esimese poe avas Ikea 1958. aastal Rootsis Almhultis. Kuni 1980ndate lõpuni juhtis Kamprad ettevõtet ise. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles