Luminor: pidu aktsiaturgudel jätkub

02.02.2009, Hamburg, Germany - Changes in stock prices. 00W090202D043CAROE.JPG - N O T for S A L E in G E R M A N Y / G E R M A N Y OUT [MODEL RELEASE: NOT APPLICABLE, PROPERTY RELEASE: NO (c) caro photo agency / Klaus Westermann, http://www.carofoto.pl, info@carofoto.pl - In case of using the picture for non-journalistic purposes, please contact the agency - the picture is subject to royalty!]

FOTO: Caro / Westermann/Caro / Westermann

Luminori värske finantsturgude ülevaate kohaselt jätkub maailma aktsiaturgudel tõus, kuigi lühiajalise languse risk kasvab. 

 «Aktsiahindade tõus jätkub tänu stabiilsele ja laiapõhjalisele majanduskasvule ning rahvusvahelise kaubanduse mahtude suurenemisele, mis väljendub tugevas ettevõtete kasumite kasvus,» selgitas Luminori investeerimisnõustamise arendusjuht Anton Skvortsov. Ka rahapoliitika järk-järguline karmistumine ei tohiks takistuseks saada, kuna ajalooliselt on rahapoliitika tugevnemise esimestes faasides aktsiahinnad tõusu jätkanud.

Üldiselt peetakse maailma aktsiate tänast hinnataset õigustatuks. Mõõdukalt kallid on USA aktsiad, samas arenevate turgude hinnatasemed jäävad pikaajalisele keskmisele veidi alla. Järgmiselt aastalt oodatakse korralikku ettevõtete kasumite kasvu, mis tähendab, et maailma aktsiatel on ka senise hinna juures potentsiaal kuni 10-protsendiliseks hinnatõusuks vaid kasumikasvu arvelt.

Mullune maailma aktsiate tootlus oli viimase 30 aasta keskmisest koguni kolm korda kõrgem. Pärast kuut aastat kehva tootlust tõusid ka arenevate turgude aktsiad eelmisel aastal üle 30 protsendi, eriti silmapaistvalt Aasia aktsiad. Korralik oli ka USA aktsiate tootlus. Europõhiste investorite tulusid aga vähendas märkimisväärselt euro 13,8- protsendline tugevnemine dollari suhtes.

«Mis puudutab võlakirju, siis madalad hetketootlused, kitsad krediidimarginaalid ja oodatav rahapoliitika karmistamine viitavad pigem sellele, et fikseeritud tulumääraga väärtpaberite potentsiaalne tootlus on madal,» selgitas Skvortsov. Kõrgema riskitasemega võlakirjade osakaalu suurendamine portfellis ei pruugi seetõttu kõrgema riski kompenseerimiseks piisava tulususe tõusu kaasa tuua.

Skvortsov lisas, et tänu majanduse tugevnemisele võib krediidimarginaal mõnevõrra väheneda arenevatel turgudel. Samas näitavad need turud küllastumise märke, sest nii palju vahendeid kui mullu pole arenevate turgude võlakirjadesse liikunud ühelgi aastal pärast 2012.

Tagasi üles