TTÜ professor suurest kiibiveast: paljastus sajandi suurim turvaprobleem

Tanel Tammet

FOTO: ERIK PROZES/

Tallinna Tehnikaülikooli arvutiteadlasest professori Tanel Tammeti sõnul võib hiljuti pea kõigis arvutites ja nutiseadmetes avastatud kriitiline turvanõrkus olla selle sajandi kõige tõsisem küberturvalisuse risk. 

Tellijale

«Paar päeva tagasi jõudis avalikkuse ette võib-olla kõige suurem turvanõrkus, mis sellel sajandil arvutitest leitud on. Lugu on tõsine seepärast, et tegu on põhimõttelise nõrkusega protsessorites endis, mitte mingi tarkvaprobleemiga, mille saab parandustega korda teha,» ütles Tammet Postimehele. «Haavatavad on pea kõik arvutid ja mobiilid, seda nii meil kodudes kui suurtes serverikeskustes. Nõrkus tabas kogu IT-maailma.»

Google’i sellel nädalal tehtud pommavastus – et protsessorite disainis leidub kaks turvanõrkust – on pannud kogu tööstuse lahendusi otsima. Täpsemalt puudutavad turvanõrkused Spectre’i ja Meltdowni seadmete protsessorites leiduvaid Inteli, AMD ja ARMi kiipe, mida sisaldavad peaaegu kõik arvutid ja nutiseadmed maailmas. Kui Meltdown ohustab Inteli kiipe kasutavaid laua-, süle- ja serveriarvuteid, siis Spectre ohustab peale mainitute ka nutitelefone ja tahvelarvuteid, mis kasutavad Inteli, ARMi ja AMD kiipe. See puudutab ka iPhone’e, iPade ja Maci seadmeid.

Tagasi üles