Novembris Eesti inimeste ostutuhin vähenes

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Inimesed kaupluses

FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja/ Scanpix

Jaekaubandusettevõtete müügitulu vähenes 2017. aasta novembris 2016. aasta novembriga võrreldes püsivhindades 1 protsendi, teatab Statistikaamet. Müügitulu langust mõjutasid enim mootorikütuse jaemüügiga tegelevad ettevõtted.

2017. aasta novembris oli jaekaubandusettevõtete müügitulu 558 miljonit eurot. Müügitulu langust mõjutasid enim mootorikütuse jaemüügiga tegelevad ettevõtted, kus müügitulu vähenes 2016. aasta novembriga võrreldes 9 protsenti. Nende ettevõtete müügitulu vähenemisele avaldas mõju mootorikütuse hinnatõusu märgatav kiirenemine novembris. Kui oktoobris oli bensiin 7,5 protsenti ja diislikütus 9 protsenti kallim aastataguse ajaga võrreldes, siis novembris oli nii bensiin kui ka diislikütus 16 protsenti kallim.

Toidukaupade kaupluste müügitulu vähenes 2016. aasta novembriga võrreldes 3 protsenti. Nende kaupluste müügitulu vähenemisele avaldas mõju toidukaupade jätkuv hinnatõus.

Tööstuskaupade kaupluste müügitulu suurenes 2016. aasta novembriga võrreldes 5 protsenti. Müügitulu suurenes enamikul tegevusaladel, vaid muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade jm oli müügitulu väiksem kui 2016. aasta novembris. Enim suurenes müügitulu posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes, kus müük kasvas aastaga 28 protsenti. Keskmisest enam suurenes müügitulu ka majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes (12 protsenti) ning tekstiiltoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes (8 protsenti).

Võrreldes 2017. aasta oktoobriga vähenes novembris jaekaubandusettevõtete müügitulu 4 protsenti. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal jäi aga müük eelmise kuuga võrreldes samale tasemele.

2017. aasta üheteist kuuga (jaanuar–november) suurenes jaekaubandusettevõtete müügitulu varasema aasta vastava perioodiga võrreldes 1,5 protsenti.

Tagasi üles