Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Euroopa lõpetab e-ostupeo

Lisatud rahandusministeeriumi kommentaar

78
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Siin need on – kõigest osa veebipoest ostetud kaupadest, mille Omniva päeva jooksul ostjateni toimetab, näitab kirja- ja tolliteenistuse osakonna juhataja Eduard Saul. | FOTO: Sander Ilvest

Kui olete harjunud ostma oma mobiiltelefonile näiteks ekraanikaitsekilet või laadijat Hiina internetikaubamajast vaid sentide eest, siis mõne aasta pärast peate ümber harjuma, otsustas Euroopa Liit Eesti eestvõttel.

Eestlased nagu ka kõik ülejäänud eurooplased hakkavad e-poodides müüdavate tarvilike pisividinate eest maksma tõenäoliselt praegusest oluliselt rohkem – samas suurusjärgus kohalike letikaupmeeste küsitavate hindadega.

Väikeostud rahvusvahelistest internetikaubamajadest kallinevad märkimisväärselt, sest Euroopa Liit loobub 2021. aastal just Eesti poliitikute juhtimisel käibemaksuvabastusest kuni 22-eurostele e-ostudele.

«Digitaalareng on meie tulevik ning maksureeglid peavad ajaga kaasas käima,» põhjendas Euroopa majandus- ja rahandusministrite nn Ecofini nõukogus eestlaste huve kaitsnud rahandusminister Toomas Tõniste (IRL). «Oluline on tagada digimajanduse õiglane maksustamine, nii et kedagi ei karistataks.»

Uue korra järgi tuleb iga nn kolmanda riigi e-poest ostetud eseme postifirmast kätte saamiseks täita eraldi tollideklaratsioon ja esitada tõend 20-protsendilise käibemaksu tasumise kohta. Suure tõenäosusega antakse tolliformaalsuste korraldamine ja maksude deklareerimine postifirmade ja suurte rahvusvaheliste e-kaubamajade kanda, sest maksumeti serverid ei kannataks tuhandete paari euro suuruste ostudega kaasnevat infovoogu välja. Sel juhul aga lisavad poed ja/või postifirmad kauba hinnale tollimaakleri tasu, mille suurust praegu ei suuda keegi hinnata.

Enamik Eesti juhtiva postifirma Omniva kaudu tellijani jõudvaid e-oste saabub Hiinast ning 95 protsenti ostudest maksavad alla 22 euro (enamasti alla viie euro) ja seega praegu deklareerimisele ei kuulu.

«Muudatus tähendab väga suure hulga tehingute puhul ühest eurost väiksema käibemaksu administreerimist, mis on kokkuvõttes kallim kui maksuga kogutav summa,» tõdes Omniva kirja- ja tolliteenistuse osakonna juhataja Eduard Saul. «Kui kauba ostja asemel esitab deklaratsiooni ja maksab käibemaksu internetikaubamaja või postifirma, võib paljude kaupade deklareerimise tasu ületada kauba enda maksumust.»

Seni pole Omniva seadusemuudatuse asjus maksuametilt suuniseid saanud ja seega ei saa firma välja arvestada kulu logistika muutmisele, uue tarkvara hankimisele ja muudele ümberkorraldustele.

«Omniva kulu võib vabalt olla 10 000 eurot, kuid sama hästi näiteks miljon eurot ning lõpuks peab äriühing selle raha kokku korjama oma klientidelt,» ütles Saul.

Tõenäoliselt mõeldakse välja lahendus, millega suured kaubamajad, nagu Amazon või Alibaba registreerivad end mõnes Euroopa riigis maksukohustuslaseks. Sel juhul lisandub tehingu maksuosa administreerimise tasu juba müüdava toote hinnale ning ostja ei pea iga ostu pärast ise maksuametiga suhtlema hakkama.

Rahandusministeeriumil seisab ees Eesti seaduste muudatuste ette valmistamine, mis johtuvad uuest direktiivist.

«Piiriüleses kaubanduses kaob nn kolmandatele riikidele kehtinud 22-eurone kaupade käibemaksuvabastus ja kõik tehingud maksustatakse alates esimesest eurost,» ütles tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna juhataja Marek Uusküla. «Vahet ei ole, milline vidin Hiinast ostetakse, käibemaks tuleb selle eest tasuda igas Euroopa riigis seal kehtiva määra järgi.»

Kui Eestis kauplev Hiina e-pood registreerib ennast Euroopas tegutsevaks ettevõtteks ja maksab maksud ära, näeb ostja e-poes kaupa juba lõpphinnaga, mis sisaldab käibemaksu.

«Kolmanda riigi e-kaupmees võib näiteks võtta partneriks Euroopa firma, kes teda mõnes Euroopa riigis vahendab. Sellisel juhul kauba ostjal tolliametiga asja ei ole,» selgitas Uusküla. «Kes ostavad Euroopa partnerita e-poest, esitavad deklaratsiooni ja maksavad maksu.»

Eesti internetikaubamajad avaldasid e-kaubanduse käibemaksumuudatuse üle tormilist heameelt: kui 22 eurost odavamaid kaupu saab osta väljastpoolt Euroopat käibemaksuta, soosib see nende hinnangul ennekõike just Hiina ettevõtjaid ja loob nii ebaausat konkurentsi.

«Käibemaksu lisamine avaldab just Eesti poodidele head mõju, kui see suunab inimesi ostma rohkem kohalikest ettevõtetest,» ütles Eesti juhtiva internetikaubamaja Hansapost osanik Taavi Rajur. «Hansaposti klientide ostud on tavaliselt küll 200 eurost suuremad ja näiteks patsikummide kallinemine meid ei mõjuta. Kuid meil töötab 40 klienditeenindajat, et tagada tarnekindlus ja lahendada kaupadega tekkida võivaid probleeme – ükski Hiina internetikaubamaja ei paku sellist teenust.»

Eesti ostlejate suunamist kodumaiste kaupmeeste juurde pidas oluliseks ka elektroonikakaupade müüja Klick. «Loomulikult on tore, kui ka väikesed asjad saavad maksustatud ning kaubandusse tekkib ausam ja selgem pilt,» ütles Klicki juhatuse liige Marko Kalve. «Te võite ju osta Hiinast sentide eest pakitäie odavaid vidinaid, oodata nende saabumist paar kuud, kuid mitte keegi ei garanteeri, et need ka töötavad teie ootuste kohaselt. Meie aga tagame kauba kvaliteedi ja vahetame ebakvaliteetsed asjad välja.»

Maksuamet lubas muudatusi e-kaubanduse maksustamises kommenteerida neljapäeval.

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise viimasel majandus- ja rahandusministrite ehk Ecofini nõukogu kohtumisel teisipäeval kinnitati Euroopa Liidu lähenemine digimajanduse maksustamisele ning võeti vastu e-kaubanduse käibemaksu-uuendused. Samuti kinnitati must nimekiri riikidest, kes ei tee Euroopa Liiduga maksunduses piisavat koostööd.

Kommentaarid

Rainer Rohtla

Erakogu

DPD Eesti tegevjuht Rainer Rohtla:

Ühelt poolt tähendab muudatus liikmesriikidele lisamaksutulu. Praegu on kolmandatest riikidest ostetud kaupade summa ostu kohta väga madal, aga siiski loob uus maksustamiskokkulepe mingilgi määral võrdsemad võimalused Eesti ja Euroopa e-poodidele konkureerimaks kolmandate riikide internetikaubamajadega. Eesti e-poest kaupu ostes ei ole 22 eurot ka praegu käibemaksustamata. Uus olukord tähendab Eesti e-kaupmeestele mõneti paremaid müügivõimalusi ja mis saab DPD-l selle vastu olla, kui meie pakiautomaatidesse tuuakse rohkem pakke.

Marek Uusküla

PEETER LANGOVITS/PM/EMF

Rahandusministeeriumi tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna juht Marek Uusküla: Direktiivi muudatusega pannakse vastutus käibemaksu eest kaupu vahendavatele veebiplatvormidele. Kui tarbija ostab direktiivi jõustumise järel väikese väärtusega saadetiste (need, mis jäävad alla tollis deklareerimise piirmäära 150 eurot) nn ühe akna süsteemiga liitunud platvormi kaudu kaupa, kuvatakse talle juba kauba hinna sees tarbija enda riigi käibemaks. Tarbija tasub kauba hinna koos käibemaksuga ja kaubad transporditakse tarbijale. Platvorm kogub igalt tehingult käibemaksu kokku, deklareerib selle ja maksab riigile. See annab hinnakindluse ka tarbijale, et tal ei teki kauba kohale jõudes veel täiendavat kohustust maksuameti ees käibemaksu tasumiseks. Ka jääb ära selle juurde kuuluv paberimajandus. Jah, kaotatakse väikesaadetiste (praegu alla 22 euro) maksuvabastus ja kolmandatest riikidest imporditav kaup on selle väärtusest olenemata täies ulatuses käibemaksuga maksustatav. See ei too aga kaasa massilist tollideklaratsioonide täitmist ja erinevaid maaklertasusid, vaid senist deklareerimise süsteemi hoopis lihtsustatakse. Nagu öeldud, maksab inimene toodet tellides kohe ära ka käibemaksu ja hiljem mingisuguse paberimajandusega tegelema ei pea.

Euroopa Liit on maailma suurim ja jõukaim ühisturg ja suurem osa kolmandate riikide veebiplatvorme on huvitatud uue käibemaksusüsteemiga liitumisest. Eriti on sellest huvitatud suured platvormid, mistõttu absoluutne mass kaupa (s.t kuni 150, mitte kuni 22 eurot, mis tähendab olulist lihtsustust) liigub tulevikus tänasest märksa kiiremini ja lihtsamalt „maksud makstud“ kujul otse postkontorisse. Hiina kaup on odavam mitte maksude, vaid hoopis teiste tegurite tõttu – odavam tööjõud, odavamad ressursid, oluliselt suurem masstootmine. Seetõttu see, mis Euroopas toodetuna maksab 10 eurot (koos käibemaksuga), maksab Hiinas ehk 2 eurot. Kui nüüd Hiina hinnale lisandub käibemaksu näol 40 senti, on tegu ikkagi kordades odavama kaubaga (2.40 vs 10 eurot), ent tarbija võidab sellest, et see kaup ilma (olgem ausad kohati võrdlemisi keeruliste ja aeganõudvate) tolliformaalsusteta liigub otse postkontorisse või lausa postkasti.

Maksuamet:

Rakendusaktide väljatöötamine algab nüüd pärast üldiste põhimõtete vastu võtmist. Loodav väikese väärtusega saadetiste (st alla 150-eurosed saadetised, millelt ei tule maksta tollimaksu) käibemaksu ühe akna süsteem (ingl. keeles import one stop shop ehk IOSS) võimaldab kolmanda riigi veebiplatvormil tasuda käibemaks EL-i ühes liikmesriigis ning siis saata saadetised üle ELi laiali. Kolmanda riigi ettevõte peab selleks ennast registreerima läbi vahendaja või iseennast isikuks ELis, kes vastutab käibemaksu tasumise eest.

MTA osaks saab IOSS numbri ja selle kehtivuse kontroll piiril, kui saadetised sisenevad kolmandast riigist ning lisaks auditeerimiskohustused käibemaksu tasumise kohta.

Tavainimestele on muutused selles, et kolmanda riigi veebiplatvormilt ostes tuleb hinnale juurde käibemaks.

MTA andmete kohaselt tuleb enamus alla 22 eurot maksvaid saadetisi Eestisse läbi posti ning kullersaadetistes moodustavad kolmanda riigi alla 22 eurosed saadetised vähem kui 10%. Alla 22 euroste saadetiste keskmine deklareeritud väärtus on 5 eurot, mis muidugi ei pruugi olla reaalne ostuhind, kuna nt Hiina veebiplatvormidelt ostetud kaupadel on saadetisel märgitud väärtus erinev kui tegelik ostuhind. Maksuvaba piirmäära kadumine tähendab, et lisaks tuleks käibemaksu 3 miljoni euro väärtuses, eeldusel, et mahud säilivad.

E-ostmine läheb keerulisemaks

Ostan Hiina e-kaubamajast kümme eurot maksva vidina, mille kohalevedu mulle sobivasse postkontorisse on tasuta.

Praegu

Alates 2021 (variant A)

Alates 2021 (variant B)

Valid kauba ja maksad krediitkaardiga 10 eurot

Valid kauba  ja maksad krediitkaardiga 10 eurot

Valid kauba, mille hinnale 10 eurot on lisatud deklareerimise teenuse tasu, mille suurus pole praegu teada, sellele lisandub 20protsendiline käibemaks.

Saad teate kauba saabumisest

Saad teate saabumisest tollilattu.

Tood kauba, mille maksumust pole praegu võimalik prognoosida, sidefirmast ära.

Tood kauba sidefirmast ära

Täidad maksuameti kodulehel tollideklaratsiooni.

Maksad käibemaksu 2 eurot, millele lisandub panga ülekandetasu. Maksuamet annab tollilao pidajale loa kauba väljastamiseks

Tood kauba sidefirmast ära.

Allikas: Postimees

Tagasi üles