Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Murdoch müüb osa meediaimpeeriumist

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Meediamogul Rupert Murdoch koos poegade Lachlani ja Jamesiga. | FOTO: PETER NICHOLLS/REUTERS

Meediamogul Rupert Murdochi kontrolli all olev 21st Century Fox, mida tuntakse ka lihtsalt Foxi nime all, peab läbirääkimisi Walt Disneyga Foxi meelelahutus- ja välisvara müümiseks. Pakutavate varade hulgas on ka üleeuroopaline tele- ja raadiokompanii Sky, millest Foxile kuulub 39 protsenti.

Tegelikult käisid läbirääkimised juba varemgi, kuid need katkesid eelmisel kuul. The Wall Street Journalile (kuulub Murdochi meediaimpeeriumile News Corp) teadaolevalt oli kõneluste katkemise põhjuseks suutmatus kokkuleppele jõuda mitmes punktis, kaasa arvatud hind.

Vahepeal oli pannud Foxi keerulisse olukorda ka Rupert Murdochi pikaaegne liitlane Saudi Araabia prints Alwaleed bin Talal, kellele kuulus omal ajal kuus protsenti Foxi aktsiatest, aga kes oli kolmanda kvartali lõpuks kogu oma positsiooni ettevõttes likvideerinud. See oli ilmselt löök Murdochile, kes sai loota printsi häältele aktsionäride üldkoosolekul.

Vahepeal on kehvasti läinud ka Alwaleedil, sest tema on üks kümnetest (räägitakse isegi sadadest) Saudi Araabia kuningliku pere liikmetest, ministritest ja kõrgetest riigiametnikest, kes kahtlustatavana korruptsioonis novembri alguses arreteeriti. Ta viibib praeguseni kinnipidamiskohas, milleks sai Ar-Riyāḑis asuv luksushotell Ritz-Carton Riyadh.

Kõnelused on keskendunud Foxi filmistuudiole, telekanalitele, nagu FX ja rahvusvahelisele ärile, nagu Star of India ja Sky. Foxi turuväärtus on kokku umbes 60 miljardit dollarit, millest müügis on umbes 50 miljardit, kirjutab Financial Times.

Uudistekanalit Fox News, Foxi kaabellevivõrku ja spordisaadete õigusi ära ei müüda, kirjutab majandusleht läbirääkimistega kursis olevate allikatele toetudes.

Samal ajal üritab Fox võtta täielikult üle Skyd, millest praegu kuulub talle 39 protsenti. Tegemist on juba teise korraga, mil Fox üritab Skyd üle võtta, aga eelmine kord jäi tehing Suurbritannia konkurentsiameti vastuseisu tõttu katki. Sky on ka ähvardanud, et juhul kui tehingut ei tule, paneb ta uudisteüksuse Sky News kinni.

Foxi meelelahutusüksuse ostust on huvitatud ka kaabeltelevisioonikompanii Comcast, kes sajandivahetusel üritas üle võtta koguni Walt Disneyt. Comcastile kuulub telekompanii NBCUniversal ning tal on ka osalus telekommunikatsioonioperaatoris Verizon.

Foxi läbirääkimised potentsiaalsete ostjatega tulenevad arusaamisest, et kontsernil ei ole jõudu, et ta suudaks konkureerida tehnoloogiagruppidega, kes on üles ehitanud globaalse voogedastusäri.

Meelalahutust tarbitakse üha enam vaatajatele sobival ajal ning selles valdkonnas on tõusmas üha rohkem esile Netflix ja Amazon, kes on meedia- ja meelelahutusettevõtete jaoks uued tugevad konkurendid.

Disney on vastanud Netflixi tõusule plaaniga luua kaks voogedastusteenust. Ühe sihtgrupiks on spordihuvilised ning plaanitakse edastama hakata telekanali ESPN Sports programmi, teine teenus on suunatud peredele, kellele hakatakse edastama Disney filmistuudiote Marvel, Pixal ja Lucasfilm toodangut.

21st Century Fox on meedia- ja meelelahutuskompanii, mis tekkis Rupert Murdochi meediaimpeeriumi News Corporation jagunemisel 2013. aastal. Samanimelise järglase valdkondadeks jäi peamiselt rahvusvaheline paber- ja online-meedia.

Sellesse gruppi kuuluvad USA vanim järjepidevalt ilmuv ajaleht New York Post, rahvusvaheline raamatukirjastus HarperCollins ning majandusuudisteagentuur Dow Jones, kuhu kuuluvad teiste hulgas investeerimisportaal MarketWach, investeerimisajakiri Barron’s ning ettevõtte lipulaev, majandusajaleht The Wall Street Journal. Pärast jagunemist sai teiseks, peamiselt tele- ja meelelahutusärile keskendunud ettevõtteks 21st Century Fox.

Murdoch kontrollib otse ja perele kuuluva valdusfirma kaudu 39 protsenti mõlema ettevõtte hääleõigusest (nii 21st Century Foxist kui ka News Corpist).

Rupert Murdoch on 86-aastane, kuid pole haaret oma impeeriumi üle eriti lõdvemaks lasknud. Tal on kuus last, kellest mõjukamad on pojad Lachlan ja Jamies ning tütar Elisabeth Murdoch teise abikaasa Anna Murdoch Manniga. Ajakirjaniku ja kirjaniku Anna (neiupõlvenimega Anna Tõrv) isa oli Eestis sündinud Jakob Tõrv.

Rupert Murdoch on abielus neljandat korda; praegune abikaasa on USA modell ja näitleja Jerry Faye Hall, kellel on neli last rokkar Mick Jaggeriga.

Rupert Murdoch on aastakümneid pannud oma lapsi erinevatele ametikohtadele, mistõttu on meediaimpeeriumi jälgivad spetsialistid mõistatanud, milline laps võtab millalgi tema impeeriumi üle. 1997. aastal sai kroonprintsiks Lachlan, kuid ta lahkus ettevõttest 2005. aastal erimeelsuste tõttu Fox Newsi asutaja Roger Aliesiga.

Lachlani ülesanded võttis üle James, kuid tema ei suutnud eriti hakkama saada kaks aastat tagasi tabloidi Sun telefonikõnede häkkimisskandaaliga, mistõttu spekuleeriti vahepeal, et Ruperti järglaseks saab hoopis Elisabeth.

Kuid praeguseks on vennad tagasi ning rohkem seotud just Foxiga. Lachlan koos Rupert Murdochiga on nõukogu täitevesimehed ning James tegevjuht. News Corpis on nõukogu täitevesimees Rupert Murdoch ja kaasesimees Lachlan Murdoch, tegevjuhiks on Wall Streeti peatoimetaja Robert Thomson.

Analüütikud ei ole päris veendunud, kas tandem on toimiv tiim ka pikas perspektiivis. Mõnede arvates pole nad siiski võrdsed.

«Jamesil on tippjuhtimisel hulgaliselt kogemust ja ta on võimeline ettevõtet juhtima,» ütles The New York Timesile investeerimispanga Cowen and Company meediaanalüütik Doug Creutz. «Lachlan? Ma ei tea. Inimesed ei tea teda samuti. Investorid vaatavad teda veidi skeptiliselt,» lausus ta.

Investeerimispanga Nomura Instinet analüütik Anthony DiClemente pole selle arvamusega siiski nõus. «Lachlan kasvab ja areneb juhina päris tublisti,» ütles DiClemente. «Arvan, et vennad saavad hästi hakkama, ja Lachlani seisukohad on Jamesi omadega sarnased,» lausus ta.

FAKTIKAST

Murdochide impeerium

21st Century Fox

Käive: 28,5 mld USD

Kasum: 3 mld USD

Turuväärtus: 59,6 mld USD

Valik kaubamärke: Fox Networks, Big Ten Network, Fox Business Network, Fox News Channel, National Geographics, 20th Century Fox, Sky.

New Corp

Käive: 2,1 mld USD

Kasum: 68 mln USD

Turuväärtus: 9,6 mld USD

Valik kaubamärke: News Corp Australia, News UK, Dow Jones, New York Post, HarperCollins.

Tagasi üles