Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Bitcoinipalavik läheb üha suuremaks

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Bitcoini sümbol | FOTO: imageBROKER/Michael Weber/imago/imagebroker

Bitcoin'i hind kerkis eile üle 10 000 dollari taseme hoolimata asjaolust, et mõni olulisem krüptoraha kauplemiskoht on hoiatanud, et selle hinna kõikumine ja kauplemismahud on muutunud «ebamugavaks». Aastaga on hind kasvanud üle kümne korra. Kui aasta algul oli krüptoraha hind umbes 1000 dollarit, siis eile kerkis see juba üle 10 000 dollari.

Maailma suurim online-kauplemisplatvorm IG Group ütles Financial Timesile, et peatas mõnede bitcoin'ide tuletistehingutega kauplemise pärast seda, kui nõudlus mõne toote järele oli kerkinud nii kõrgele, et ettevõtte risk läks juba liiga suureks.

Teised kauplemisplatvormid on tõstnud bitcoin'ide avatud positsioonide hoidmise teenustasu, see on dollarites.

Hinnatõus muutus taas eriti äkiliseks pärast seda, kui maailma suurim börsioperaator CME Group, kuhu kuuluvad mõlemad Chicago tuletisväärtpaberite börsid, New Yorgi kaubabörs ja Kansas City kaubabörs, teatas oktoobris, et hakkab selle aasta lõpus kauplema bitcoin´i futuuridega (futuur on kohustus osta või müüa mingit kaupa kindlaks määratud ajal kindla hinnaga), sest seda on soovinud mitu suurt turuosalist.

Ettevõtted ja investorid kasutavad tuletisväärtpabereid kas riskide maandamiseks või vastupidi, finantsvõimendusega spekuleerimiseks. Analüütikute sõnul on bitcoin’idega kauplemine reguleeritud turul aidanud mõne turuosalise silmis kübervaluutat seadustada.

9000 dollari tasemele jõudis bitcoin’i hind nädalavahetusel, mis juhtus vaid seitse päeva pärast 8000 dollari piiri ületamist. Tegemist on kiireima 1000 punkti läbimisega selle kübervaluuta lühikeses ajaloos, kirjutas The Wall Street Journal. Viimase 1000 dollari läbimiseks kulus koguni vaid kaks päeva.

«Bitcoin’is nähakse järjekordset ostupalavikku, sest kartus võimalusest ilma jääda on väga suur,» kirjutas IG Groupi turgude peastrateeg Chris Weston esmaspäeval klientidele, kusjuures hiljem kasutas ta ka terminit «hullumeelne momentum», kirjutab The Wall Street Journal.

Ta märkis, et USA suurim bitcoin’ide börsile lisandus eelmisel nädalal 100 000 uut kontot. See teeb kontode arvuks kokku 13,1 miljonit, mis tähendab, et bitcoin’idega kauplemine on muutunud jaeinvestorite seas laialdaseks.

Siin võib tuua võrdluseks tuntud jaeinvestorite hulgas populaarse maaklerfirma Charles Schwab, mille kaudu investeeritakse traditsioonilistele finantsturgudele nagu aktsiad ja võlakirjad, aktiivsete kliendikontode arv on 10,6 miljonit. Klientide varade maht ulatub Schwabis 3,3 triljoni dollarini, mis on tunduvalt rohkem kui Coinbase kontode varade maht.

Krüptovaluutade kogumaht kasvas pühapäeva õhtul esimest korda 300 miljardi dollarini.

Muidugi on palju ka skeptikuid, kes usuvad, et bitcoin’ide hind teeb varem või hiljem tugeva kukkumise.

«Taolised mullid kipuvad lõppema pisaratega ja mulle teeb muret see, kuidas see mull võib lõppeda,» ütles telekanalile CNBC Money riskifondi Citadel asutaja ja juht Kenneth Griffin.

Maailma ühe suurema panga J.P.Morgan Chase’i juht Jamie Dimon on kübervaluutade suhtes väga kriitiline.

«Kui te olete piisavalt rumal, et seda osta, maksate ühel päeval selle eest,» ütles Dimon kuu aega tagasi ühel pressikonverentsil.

Nagu öeldud, on see aasta olnud bitcoin’ile palavikuline. Kui veel aasta alguses kaheldi, kas uus krüptoraha, nagu Ethereum muutub bitcoin’ist populaarsemaks, sest neil ei ole häkkerluse, lunavara- ega rahapesutaaka nagu bitcoin’il. Aga olukord muutus järsult alates aprillist, kui bitcoin’i hind hakkas tormiliselt tõusma.

Hiina, mis oli varem bitcoin’ide elav kauplemiskoht, hakkas seda piirama ja selle osa kauplemismahust on vähenenud, aga selle lünga on täitnud Jaapan ja Lõuna-Korea. Praegu toimubki umbes 60 protsenti bitcoin’ide kauplemisest Jaapani jeeniga.

Kübervaluutade infoportaali Coinmarketcap andmetel on maailmas kokku 1327 kübervaluutat. Neist kõige suurema turuosaga on bitcoin, mille turuväärtus on 166 miljardit dollarit, Ethereumi turuväärtus 45,5 miljardit dollarit ja bitcoin’ide müntide maht 27 miljardit.

Investeerimispanga U.S. Global Investors tegevjuhi Frank Holmesi sõnul on praegu raske öelda, milline neist digirahadest ellu jääb ja mida aeg edasi, seda rohkem inimesi hakkab neid usaldama.

«Bitcoin oli kõikide jaoks äratuskellaks plokiahela tehnoloogia suhtes, nagu ka e-kirjad olid äratuskellaks interneti suhtes. Alguses inimesed ei usaldanud internetti,» ütles Holmes CNBC-le.

Blokiahela (blockchain) on tehnoloogia, millel põhineb bitcoin’id ja teised krüptorahad.

«Me ei tea, milline neist jääb ellu. Me nägime ka kuidas Yahoo läks Google’ist mööda – kuidas see arenema hakkab, ma ei tea,» lisas ta.

Tagasi üles