Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tehnoloogiamajanduse hoog on pidurdamatu

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Nasdaq | FOTO: MARK LENNIHAN/AP/Scanpix

Tehnoloogias on aktsiad  kerkinud sel aastal tunduvalt enam kui kõik teiste majandusvaldkondade omad, kusjuures vahe on suurim alates eelmise sajandi internetibuumi ajast.

Nasdaqi koondindeks | FOTO: graafika: Alari Paluots

Peamiselt tehnoloogiavaldkonna hinnaliikumist peegeldav Nasdaqi koondindeks lõpetas kolmapäevase börsipäeva 0,07-protsendilise tõusuga, jõudes uue rekordi 6867,36 punktini. See on indeksi 68. rekordiline sulgumine sel aastal – sellist rekordarvu pole Nasdaq kunagi varem näinud.

On terve hulk märke, et tehnoloogivaldkonna ralli muutub globaalseks. Hiina internetikompanii Tencent Holdings aktsia kerkis kolmapäeval 2,4 protsenti ning kauplemispäeva jooksul kasvas ettevõtte väärtus korraks 530 miljardi dollarini ehk suuremaks kui Facebooki 528 miljardit dollarit.

Kaheksa ettevõtte – Facebooki, Apple’i, Amazoni, Netflixi, Alphabeti (Google’i emafirma), Baidu, Alibaba ja Tencenti – turuväärtus kokku on sel aastal kasvanud 1,4 triljoni dollari võrra, kirjutab The Wall Street Journal. Summa on ligikaudu sama suur kui Hispaania ja Portugali sisemajanduse kogutoodang.

Peale Ühendriikide käib ralli ka Aasias. Sealne tehnoloogiavaldkonna alamindeks on aasta algusest tõusnud 63 protsenti, mistõttu räägitakse koguni mullist.

Euroopa, Kanada ja Austraalia turg pole aga saanud sellist edu nautida, sest nendel turgudel on tehnoloogia osatähtsus väiksem.

«Pole kahtlust, et turud, kus tehnoloogiakomponendi osakaal on suur, on tõusnud sel aastal kõige rohkem,» ütles majanduslehele varahaldusettevõtte Newton Investment Management portfellijuht Paul Markham. «Selle aktsiaralli kitsapõhjalisust nähakse murettekitavana, aga need on rahavoogusid tekitavad ettevõtted, keda nähakse uue majanduse vundamendina,» lausus ta.

Ülemaailmse tehnoloogiasektori aktsiate indeks on sel aastal kerkinud 42 protsenti, mis on umbes kaks korda enam kui maailma aktsiaturgude indeks MSCI World Index. Tehnoloogiatööstus on kerkinud 21 protsendipunkti enam kui paremuselt teine, materjalitööstus. Investeerimispanga Morgan Stanley andmetel oli tehnoloogia edumaa viimati nii suur 1999. aastal ehk eelmise sajandi internetibuumi haripunktis.

Mõne analüütiku sõnul võib tehnoloogia nii suur domineerimine muuta põhilised majandusvaldkonnad haavatavaks, juhul kui investorite entusiasm peaks vähenema või reeglid hakkavad nende kasumlikkust kahandama.

Enamik analüütikuid siiski ei usu, et see niipea juhtuks. Analüütikute sõnul pole ka võrdlus 1990ndate lõpubuumiga asjakohane. Tehnoloogiasektori aktsiate väärtus on vaid murdosa sellest, mis nad tol ajal olid. 2000. aastate alguses oli S&P 500 tehnoloogivaldkonnaaktsiate hinna ja kasumi suhe (P/E suhe, mille abil analüütikud hindavad, kas aktsia on odav või kallis) 52, praegu on nende P/E suhe 19, kogu indeksil 18.

«1999. aastal olid tehnoloogiaettevõtted uskumatult kallid, aga kasumit eriti ei olnud,» ütles investeerimispanga Alliance Bernstein aktsiaturgude üksuse juht Mark Phelps. «Kuid praegu ei kasva mitte ainult nende kasum, neil on rohkem andmeid, rohkem andmetöötlusvõimet ja nad annavad tarbijatele tõeliselt häid tooteid,» lausus ta.

Ka Šveitsi erapanga Julius Baer Aasia turgude peaanalüütik Mark Matthews ei arva, et tehnoloogiavaldkond mullis oleks.

«Hiina arendab väga suurt infotehnoloogiasektorit ja see kasvab üha suuremaks ja suuremaks,» ütles Matthews Bloombergile ning ennustas sealsele tehnoloogimajandusele kasvu veel vähemalt viieks aastaks.

Tagasi üles