Soomlaste ärid Maltal: jahid, kasiinod ja kehv mälu

Kaardilaud kasiinos

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Yle rääkis 350 soome ettevõtjaga, kes on oma äri Maltale registreerinud. Paljudel vastanutel oli raske meenutada, mis äri nad täpselt ajavad, tihtipeale olid asjasse segatud aga jahid ja hasartmängud. 

Paradiisipaberitena tuntud suure andmelekke kohaselt on 350 soomlast osanikud Malta ettevõtetes, vahendab Yle.

Ettevõtte omamine maksuparadiisis ei ole seadusevastane kui kõik maksud saavad õigesti makstud. Seaduse kohaselt on ettevõtte tulumaks Maltal 35 protsenti, seaduseauke kasutades maksavad ettevõtted aga tavaliselt tulumaksu 5 protsendi jagu.

Paljud jõukad soome pered on pannud oma raha kasiinodesse Maltal. Näiteks Berneri kontserni omanikel Robert ja Klaus Berneril on osalus Malta firmas Fortuity Holdings Ltd. Ettevõtte juhi kinnitusel pakutakse mänguteenuseid teistele ettevõtetele.

Näitlejal Jasper Pääkkönenil ja produtsendil Markus Selinil oli osalus iGameGrouppis, mis müüdi mõne aasta eest 59 miljoni euro eest rootslaste Unibetile. Ettevõttes oli osalus ka tosinal teisel soomlasel.

Soomes tohib hasartmänge korraldada ainult riigile kuuluv ettevõte Veikkaus ning Maltal tegutsevate kasiinode seadusevastased reklaamid on korduvalt Soome politsei uurimise all olnud.

Maltal on ka maailma suurim laevaregister. Lisaks suurtele tankeritele on sinna registreeritud ja 500 superjahti, mil pikkust vähemalt 24 meetrit. Malta seaduste kohaselt on jahi omamine soodne, kui see on ostetud välja rentimiseks. Mänguloojale Toni Fingerroosile kuulub Maltal firma Katariina Yacht Leasing, mis rendib luksusjahti välja hinnaga 45 000–55 000 eurot nädalas. Malta ettevõtte kaudu on jahiomanikud ja von Rettigute perekond.

Mängufirma Supercelli suurinvestorid Jari Ovaskainen ja Erkki Heilakka on Maltal osanikud varahaldusfirmas, kuhu koondatakse dividende, mida siis edasi investeeritakse. Heilakka sõnul on ettevõte rajatud Maltale, kuna sealne majanduskeskkond on ettevõtetele ahvatlev. 

Tagasi üles