Järgnevalt on toodud ülevaade nii nendest muudatustest, mis peaks inimestele rohkem raha kätte jätma, kui ka nendest, mis hakkavad senisest enam raha neelama.
Üldine maksuvaba tulu määr tõuseb madala ja keskmise palgaga inimestel 2018. aastal 500 euroni kuus. Valitsuse sõnul muutub 86 protsendil töötavatest inimestest elu paremaks, kuna sissetulekud suurenevad 500 000 inimesel.
Kuni 1200 eurot teeniv inimene saab praeguse korraga võrreldes kuni 64 eurot kuus rohkem kätte. Aastas teeb see kuni 768 eurot lisatulu.
Pension tõuseb ja riigitöötajate palk kasvab
Keskmine pension ehk 44-aastase staažiga vanaduspension kasvab 416 eurolt 442 eurole ehk 6,3 protsenti.
Riigieelarvest palka saavate töötajate palgafond kasvab 2,5 protsenti. Lisanduva palgafondi täpsema jaotuse asutuste ja ametikohtade vahel teeb iga ministeeriumi valitsemisala ise.
Palgafond kasvab enim ehk 4,5 protsenti siseturvalisuse valdkonna töötajatel, sh politseinikel, päästjatel, tolliametnikel. Samuti ka sotsiaalhoolekande töötajatel. Palk tõuseb ka õpetajatel, selleks saab haridus- ja teadusministeerium kokku 36 miljonit eurot enam kui tänavu.
Kultuuritöötajate ja noortreenerite palgatõusuks on eelarves 10 miljonit eurot. 2018. aastal laieneb ka kirjaniku- ja kunstnikupalga saajate ring, mõlemad loomevaldkonnad saavad juurde kolme inimese palgaraha.
Muutub mitmete toetuste kord
Järgmisel aastal suureneb hariduse valdkonnas omavalitsustele antav koolilõuna toetus ühele eurole õpilase kohta ning toetus lasteaiaõpetajate palgatõusu tagamiseks 13,5 miljonile eurole.
Huvitegevuse korraldamiseks tõstetakse toetus 14,25 miljonile ning lisaks hakkab riik toetama ka hariduslike erivajadustega laste haridust 15 miljoni euroga ja koolide tugispetsialiste 6 miljoni euroga.
2018. aastast tõuseb lapsetoetus esimese ja teise lapse kohta peres 55 euroni kuus. Võrreldes praegusega on tõus viis eurot kuus ehk kokku 60 eurot aastas. Alates kolmandast lapsest on toetus igale lapsele 100 eurot kuus ning lisaks saab pere tänavu 1. juulist kehtima hakanud lasterikka pere toetust.
Sotsiaalvaldkonnas lisandub matusetoetus 4 miljonit ja omavalitsustele antakse üle asendushooldusteenuse korraldus, mida toetatakse 16,7 miljoni euroga. Seda on tehtud arvestusega, et keskmiselt oleks võimalik maksta matusetoetust suuruses 250 eurot.
1. jaanuarist 2018 muutub paindlikumaks toimetulekutoetuse regulatsioon, et soodustada toimetulekutoetuse saajate tööle asumist, lisaks tõuseb toimetulekupiir täiskasvanutel seniselt 130 eurolt 140 euroni ja lastel 168 euroni kuus.
Riiklike sotsiaalteenuste (abivahendid, rehabilitatsioon, erihoolekanne, laste hoolekanne) rahastamine suureneb 8,4 miljoni euro võrra, võimaldades parandada teenuste kättesaadavust.
Erihoolekande teenuskohtade rahastamine suureneb 2,4 miljonit euro võrra, abivahendite eelarve 3,2 miljonit euro võrra ja sotsiaalse rehabilitatsiooni rahastamine 1,7 miljonit euro võrra.
Tervishoiu ja töö vallas raha uutele hüvitistele
Riik hakkab tulevast aastast maksma täiendavat ravimihüvitist uue korra alusel, mis vähendab suure ravimivajadusega inimeste kulusid retseptiravimitele. Kõrge omaosaluskuluga soodusravimite täiendavaks ravimihüvitiseks on tuleval aastal ette nähtud 3 miljonit eurot.
2018. aastast on tagatud stabiilne vajalik eelarve HIV-ravimiteks. Rahastamine suureneb 5 miljoni euro võrra, ulatudes 15 miljoni euroni aastas.
Töötust ennetavate tööturuteenuste rahastamine suureneb 2018. aastal enam kui 3 miljoni euro võrra. Prognoosi kohaselt saab tuleval aastal alustada oskuste täiendamisega ligi 13 000 inimest.