Suurfirmade juhid usuvad jätkuvalt maailma majanduse kasvu jätkumisse

KPMG maksunõustaja Joel Zernask.

FOTO: Toomas Tatar

Rahvusvaheliste suurfirmade tegevjuhtidest usub 65 protsenti maailma majanduskasvu jätkumisse järgmisel kolmel aastal, eelmisel aastal oli vastav näitaja aga 80 protsenti.

Rahvusvaheliste suurfirmade tegevjuhtidest usub 65 protsenti maailma majanduskasvu jätkumisse järgmisel kolmel aastal, kuid võrreldes eelmise aasta 80 protsendiga teeb optimism vähikäiku. Oma ettevõtte kasvu osas ollakse aga endiselt lootusrikkad ning äriarenduses on esikohal ettevõtete loomulik kasv. Turugeograafia laiendamisse suhtuvad tippjuhid ettevaatlikumalt kui aasta eest, teatab KPMG oma rahvusvahelise tegevjuhtide uuringu kokkuvõttes.

Oma ettevõtte järgmise kolme aasta kasvuväljavaadetesse suhtub optimistlikult 83 protsenti tippjuhtidest ning 47 protsenti lausa väga optimistlikult. Sektoritest on kasvu osas kõige lootusrikkamad pangandus, kus 77 protsenti näeb kasvu kolme aasta perspektiivis, jaekaubandused 76 protsenti ja energeetikas 74 protsenti. Kõige tagasihoidlikumad väljavaated on telekomisektoris 56 protsendiga.

Ettevõtte positsiooni tugevdamine olemasolevatel turgudel on 53 protsendi tegevjuhtide arvates järgmise kolme aasta prioriteet ning uute toodete, teenuste ja ärimooduste innovatsiooni nimetas 47 protsenti. Ettevõtte turugeograafia laiendamise tõi esile 21 protsenti, mida on eelmisest aastast vähem ja näitab suuremat ettevaatlikkust laienemise osas.

Maailmas toimunud muutused avaldavad mõju: 43 protsenti tegevjuhtidest hindab ümber globaalset tegevusraadiust, tingituna globaliseerumise ja protektsionismi tempo muutumisest. Poliitiliste olude mõju suurenemist ettevõtte tegevusele näeb 52 protsenti ning 31 protsendi arvates süveneb järgmisel kolmel aastal nende koduriigis protektsionistlik poliitika.

Kui eelmisel aastal ei mahtunud maine- ja brändirisk kümne kõige kardetuma riski hulka, siis tänavu on see tõusnud kolmandale kohale ning seda peetakse järgmisel kolmel aastal üheks suuremaks ettevõtteid potentsiaalselt mõjutavaks riskis. Esikohal on tegevusrisk, millele järgneb uute tehnoloogiate esilekerkimine. Mullu esikohal olnud küberturvalisuse risk on tänavu langenud viiendale kohale, mis viitab edusammudele nende maandamisel. Vastanutest 42 protsenti kinnitab, et nad on piisavalt valmistunud küberturvalisuse juhtumiks – eelmisel aastal oli sama näitaja 25 protsenti.

Uuring hõlmas 1261 tegevjuhti kümnes riigis: Austraalia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, India, Itaalia, Jaapan, Hispaania, Ühendkuningriik and Ameerika Ühendriigid ja 11 peamist tööstusharu, alates pangandusest, taristust kuni energia- ja telekomisektorini. Tänavu veebruarist aprilli toimunud uuringus osalenud ettevõtetest on kolmandiku aastakäive üle 10 miljardi USA dollari.

Tagasi üles
Back