Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Suhkrutootmist tabab kohe mitme aastakümne suurim muutus

6
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Scanpix

Oktoobris astub Euroopa Liidu (EL) põllumajandus järjekordse sammukese turumajanduse poole, lubades kõikidel liikmesriikidel toota suhkrut niipalju, kui nad soovivad.

Alates eelmise sajandi kuuekümnendatest aastatest on Euroopas reguleeritud nii suhkru importi, eksporti kui ka tootmist. Lisaks oli Euroopa Komisjonil veel võimalus ka turgu sekkuda.

Vähem kui kuu aja pärast kvoodisüsteem aga kaob ning turg muutub vabaks, see tekitab suhkrutootjates ühtaegu nii lootust kui ka peavalu, sest turumajandus võib suhkru hinda märgatavalt kukutada.

Poliitikaväljaande Politico andmetel on ka pretsedent selliseks stsenaariumiks olemas. Kui Euroopa Komisjon kaotas 2015. aastal piimakvoodid, põhjustas see tänu kombinatsioonile koos nafta hinna kukkumise ja Venemaa-poolse toidukaupade impordikeeluga suure ületootmise,  see päädis väga suure hinnalanguse ning tuhandete piimafarmide pankrotiga. Hoidmaks ära täielikku kokkukukkumist, toetas Brüssel sektorit miljardi euroga.

Nii Brüssel kui ka põllumajandustootjad on piimasektori kogemusest õppinud ning usuvad, et suhkrutootmises sellist hinnašokki siiski ei tule. Selge see, et mõned tootjad lähevad pankrotti, aga peamiselt tuntakse muret ebakindluse pärast, mida uus olukord tekitab. «Me ei tea, mis tegelikult juhtuma hakkab,» märkis Politicole Poola suhkrupeedikasvatajate lobigrupi KZPBC direktor Rafał Strachota.

Uudisteagentuur Reuters kirjutas mõni päev tagasi, et näiteks Saksamaa on selleks sügiseks suurendanud suhkrupeedi külvipinda 22 protsenti ehk 385 000 hektarini. Juhul kui halvad ilmastikuolud saaki ei kahjusta, kasvab suhkru tootmine Saksamaal 2017/18 hooajal ilmselt 23 protsenti, 4,98 miljoni tonnini.

Saksamaa suhkrutootjate assotsiatsiooni (WVZ) juhi Guenter Tisseni sõnul tähendab suhkrutoodangu ülempiiri kaotamine seda, et importsuhkrut võidakse hakata asendama kohalikust peedist toodetud suhkruga. ELi liikmetel on võimalus suhkrupeedikasvatajaid raskustesse sattumise korral siiski rahaliselt toetada ning kümme liikmesriiki on juba ka otsustanud seda teha.

Ilmastikuolud on sel aastal aga soodsad ning mitmel pool Euroopas oodatakse rekordilist suhkrupeedisaaki. Lisaks Saksamaale on kasvupind enam kui viiendiku võrra kasvanud ka Prantsusmaal ning saagikuski on seal üle ootuste hea. «Saagikus on hea ning paistab, et meil tuleb parim sesoon 2011. aastast alates,» kiitis Reutersile Prantsusmaa suhkrupeedi kasvatajate assotsiatsiooni CGB juht Pierre-Emmanuel Bois.

Sealne põllumajandusministeerium ennustab, et kogusaak kasvab 40,48 miljoni tonnini, mis on kuus miljonit tonni enam kui aasta tagasi. Investeerimisportaali agrimoney.com teatel on  tegemist on suurima kogusaagiga aastakümnete jooksul. Viimati oli sealne suhkrupeedi toodang nii suur 1993.–94. aastal.

Poolas on küll suurenenud märgatavalt peedi kasvupind, kuid Rafał Strachota sõnul on peedi suhkrusisaldus madalavõitu. «Suhkrusisaldus on senini väga madal,» ütles Strachota Reutersile. Samuti algas Poolas peedikoristus sel aastal väga vara, juba 29. augustil.

Eestis suhkrut ei toodeta, aga Soome ainus suhkrutootja Sucros plaanib suurendada toodangut 100 000 tonnini. Eesmärk on senisest toodangukvoodist veerandi võrra suurem. Ettevõte on sel aastal saanud ka 49 uut lepingulist suhkrupeedikasvatajat, teisalt on mitmed talunikud tootmise ka lõpetanud. Põhjustena toob Soome rahvusringhääling Yle välja talunike pensionilemineku või mingid muud asjaolud.

Suhkrubörsi- ehk nn maailmaturuhind on viimastel aastatel pigem langustrendis, kuid toodangu kasv Euroopas ei pruugi tähendada, et hind veelgi langeb, sest ka ladudes pole palju suhkrut. «Ajal, mil me läheme vastu koristushooajale, on suhkru laoseis väga väike,» kirjutasid Šveitsi suurpanga Credit Suisse analüütikud klientidele. Euroopa Komisjoni hinnangul kahaneb laoseis viie aasta madalaimale tasemele, 1,29 miljoni tonnini ning vaatamata toodangu kasvule kahaneb see veelgi.

Euroopa suhkrutööstus on seotud peamiselt suhkrupeediga, mida kasvatatakse Põhja-Euroopas. 80 protsenti magusatoorainest toodetakse aga hoopis suhkruroost.

Tagasi üles