Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Võiletid võivad aasta lõpuni hõredaks jääda

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Selveri letis seisev kiri, mis teavitab häiretest võitarnetes. | FOTO: Maria Joost/Postimees

Eesti poodide võilettidele võib lähiajal tulla tavapärasest vähem kaupa, sest suur nõudlus on võihinna kõrgeks viinud. Nüüd on kodumaine võitarne raskustesse sattunud.

Möödunud neljapäeval võis Tondi Selveri tühja võileti kõrval näha silti, millega jaekett palus kauba puudumise pärast pärast vabandust: «Hea klient. Seoses koore defitsiidiga võib ajutiselt esineda häireid võide tarnetes! Vabandage võimalike ebamugavuste eest.»

Selveri kaubandusjuht Heli Laumets kinnitas sildil olnud teavet. «Kõik, kes tarnivad meile võid, ütlesid, et maailmas on koorepuudus, ja sellepärast ei ole meie hankijatel võid praegu anda,» rääkis Laumets.

-Tarneprobleemid üle Eesti

Kaubandusjuhi sõnul võib võinappus kesta veel paar nädalat. Küll aga märkis Laumets, et tarnehäirete tõttu on võiriiulid tavalisest tühjemad poekettides üle kogu Eesti. «Kellel veel laos on kuskil, sellel on riiulil natuke, aga meil on müügisaaliriiulid praegu tühjad.»

Prisma ostuosakonna kategooriajuht Kaimo Niitaru ütles, et nendegi keti kauplustes ei pruugi võid alati saada olla. Kõik võitarnijad on neid teavitanud tarneraskustest. Olenevalt tootest võivad tarneprobleemid olla kuni 30-päevased.

Tarneraskusi kinnitas ka Rimi, kuigi otseselt võidefitsiiti neil veel ei ole, mistõttu ei tohiks see tarbijat kuidagi puudutada. Rimis kajastuvad tarneraskused pigem või hinna muutumatuses.

«Kui varem võisime teha kampaaniaid ja üle nädala oli mõni võikampaania, siis praegu on võid sellesse kampaaniasse keeruline saada. Keegi ei taha seda soodushinnaga ära anda,» tunnistas Rimi kommunikatsioonijuht Katrin Bats.

Bats lisas, et tarneraskused on tõenäoliselt tingitud suurest nõudlusest piimarasva järele, ja seda kinnitasid üheselt ka kõik piimatöötused, kellega Postimees vestles.

E-piima juhatuse esimees Jaanus Murakas tunnistas, et või ja koore järele on väga suur nõudlus. Tema sõnul on see tingitud mitmest asjaolust. «Kui me piima mõne vanema perioodiga võrdleme, siis see piim sisaldas rohkem rasva ja järelikult tekkis ka rohkem võid ja koort,» sõnas Murakas.

Ka mainis ta inimeste tarbimisharjumuste muutumist. Ta ütles, et inimesed on hakanud rohkem tarvitama normaalse rasvasusega tooteid. Vahepeal, kui oli suur lahjade piimatoodete buum, jäi ka koort rohkem üle või tootmiseks.

-Rääkimine suurendab nõudlust veelgi

«Maailmaturul on võihinnad tõesti ekstreemselt kõrgel, eriti Euroopas on või ja koore nõudlus enneolematult suur ning hinnad on kõrged,» lisas E-piima juhatuse esimees. Kaua probleem püsida võib, ei osanud Murakas hinnata, aga ütles, et kõrgema hinnaga või võib pikemaks ajaks poelettidele jääda.

Saaremaa piimatööstuse juhatuse esimees Ülo Kivine nimetab piimrasva nappust kindlalt defitsiidiks. Kivine tunnistab, et üleüldise piimarasva puuduse tõttu ei suuda nende tööstus kõiki tellimusi täita ja suure tõenäosusega võib selline olukord kesta kuni aasta lõpuni.

Valio tegevjuht Maido Solovjov usub aga, et olukord muutub lähikuudel. Tema kinnitusel on probleem jaanuariks või hiljemalt veebruariks lahenenud. Solovjovi sõnul on tekkinud  lumepalliefekt: «Võidefitsiidist rääkimine on kasvatanud nõudlust veelgi ja nii ongi kohati letid tühjaks ostetud.»

Tagasi üles