Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nordea peakorterivõistluse võitis Helsingi

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Nordea kampus Helsingis | FOTO: VESA MOILANEN/AFP/Scanpix

Nagu naabrid ikka, võistlevad Soome ja Rootsi peaaegu kõiges, ning eriti värvikalt on seda näha kahe riigi jäähokikohtumiste eel ja ajal. Kolmapäeval sai Soome Rootsi üle seljavõidu pangandussektoris, kui Põhjamaade suurim finantsinstitutsioon Nordea otsustas pärast pool aastat kestnud kaalumist, et viib peakorteri Stockholmist Helsingisse.

«Nordea on pool aastat hinnanud kontserni olukorda ja konkurentsivõimet. Nõukogu otsus viia emaettevõtte peakorter Soome tugineb sellel hinnangul,» kommenteeris otsust Nordea nõukogu esimees soomerootslane Björn Wahlroos.

Rootslaste reaktsioon uudisele oli muidugi valuline ning kriitika oli suunatud peamiselt sealsele valitsusele eesotsas rahandusminister Magdalena Anderssoniga.

Liberaalide esindaja Mats Persson süüdistas sotsiaaldemokraatide ja roheliste punarohelist valitsust selles, et nood peletavad maksutulu ja töökohad Rootsist eemale.

«On kummaline, et rahandusminister mitte üksnes ei vii ellu poliitikat, mis ettevõtted riigist minema peletab, vaid lisaks ka tervitab seda,» ütles Persson.

«Kui nad viivad peakorteri teise riiki, on risk sel päeval, kui toimub krahh, Rootsi maksumaksjale väiksem,» ütles Andersson.

Andersson ütles pressikonverentsil, et tegemist on kahetsusväärse otsusega, aga tema sõnul ei ajanud panka minema valitsus. Ministri arvates soovib Nordea olla Euroopa pangandusliidu liige ja Soome võimaldab seda.

Vasakpartei juht Jonas Sjostedt süüdistas Nordeat ahnuses. «Minu jaoks on oluline, mida pank omalt poolt teeb. Pangad saavad ühiskonnalt riigigarantii näol kaudset toetust, mistõttu peaksid nad selle tagasi maksma,» teatas poliitik.

Mõni Rootsi väljaanne tuletas isegi meelde, et Nordea nõukogu esimees ja suuromanik soomerootslane Björn Wahlroos oli ülikooli ajal noor kommunist.

Tegelikult on Nordea otsuse taga Rootsi soov kehtestada lisaregulatsioonid ja pangandusmaks, mille vaheetapp on kriisilahendustasude suurendamine.

Peakorteri kolimine toimub ilmselt järgmise aasta teises pooles ning see loodetakse lõpule viia 2018. aasta oktoobriks. Pank loodab peakorteri üleviimisega kokku hoida 1,1 miljardit eurot. Nordea hinnangu kohaselt maksaks pank juhul, kui jäädaks Rootsi, kriisilahendustasusid 200 miljonit eurot rohkem kui sel aastal. 2019. aastal kasvaks maks veel 150 miljoni euro võrra.

Nagu arvata võib, rõõmustasid soomlased Nordea otsuse peale.

«Tere tulemast Soome! Soome pangandusühenduse liikmelisus pakub stabiilset ettevõtluskeskkonda,» postitas Soome rahandusminister Petteri Orpo Twitteris.

Intervjuus Bloombergile lisas Opro, et Nordea otsus on väga suure sümboolse tähendusega ning lisab veel ühe argumendi debatti, kas Soome oleks omal ajal pidanud liituma eurotooniga või mitte.

«Nordea tulek Helsinkisse tähendab, et me tegime euroga ja pangandusliiduga ühinemisel õige otsuse,» toonitas Orpo.

Mõnevõrra irooniline on asjaolu, et Stockholmist lahkumise alternatiiviks oli Kopenhaagen, kus peeti nõukogu uue peakorteri asukohta otsustav koosolek. Helsinkin Sanomat kirjutas, et tegelikult oli Kopenhaagen isegi atraktiivsem alternatiiv, aga Taani valitsuse selgitused selle kohta, kuidas nad peavad läbirääkimisi pangandusliiduga liitumiseks, Nordeat ei rahuldanud. Soomel oli veel muidki eeliseid.

Soome suurima päevalehe teatel ei olnud Nordeal Soome poliitiliste ringkondadega tingimuste muutmiseks praktiliselt mitte mingisuguseid läbirääkimisi. Soome eelised pangandusliidu liikmena olid nii ilmsed, et mingit tingimuste oksjoni polnud tarvis korraldada.

Nordea tegevjuht, samuti soomlane (õigemini soomerootslane nagu Wahlrooski) Casper von Koskull rahustas rootslasi ja kinnitas, et peakorteri äraviimine ei tähenda lahkumist Rootsist.

«Me ei lahku Rootsist. Mitte kunagi. Rootsi on meie turu oluline osa ja me jätkame siin,» ütles Koskull. Samas toonitas pangajuht, et kõige suuremad võitjad on panga kliendid.

«75 protsenti meie klientidest ei ole Rootsis. Me peame teenindama kõiki kliente,» lisas ta.

Analüütikutel on Nordea otsuse asjus vastandlikud seisukohad.

Mõned neist usuvad, et madalamad kapitalinõuded võimaldavad pangal maksta suuremaid dividende, aga Nordea ise kinnitas, et ei kavatse kapitali- ja dividendipoliitikat muuta.

Saksamaa Berenbergi panga analüütikute hinnangul võib peakorteri asukoha ümberpaigutamine suurendada panga kasumit kuni 330 miljoni euro võrra ja vabastada kuni kuus miljardit eurot kapitali. Nordea ütles kolmapäeval, et praegu on liiga vara kolimise mõju kapitalinõuetele hinnata. Rootsi on kõige rangemate kapitalinõuetega riik Euroopas.

Investoritele Nordea otsus pigem ei meeldinud. Aktsia hind langes eile Stockholmi börsil 1,3 protsenti, 103,4 Rootsi kroonini.

Tagasi üles