Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ossinovski: Eestis teenib kinnisvaraga paremini kui raudteel

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Oleg Ossinovski raudteel. | FOTO: Jaanus Lensment/Postimees

Eesti jõukaimaid ettevõtjaid Oleg Ossinovski viib seni Eesti raudteeäris kasutatud raha kinnisvarasse, lootes pealinnas suure väärtusega kortereid ehitades rohkem teenida kui languses oleva raudteeäriga.

-Teil tegeleb kinnisvaraga kolm ettevõtet. Millise strateegiaga te neid arendate?

Strateegia on väga lihtne: ehitame elumaja ja müüme korterite kaupa maha. Ma ausalt öelda ei näe siin mingisugust muud arvestatavat lahendust.

Meie ei ole rendipindasid ehitanud. Rendipindadeks on vaid elumajade all asuvad salongid või restoranid. Näiteks Skinest Keskusele kuulub Suur-Patarei tänava majas restoran ja massaažisalong. See oli meie maja, me müüsime selle korteritena täies mahus ära ja Skinest Keskus tegeleb seal vaid teenindusega.

Skinest Arendus ehitab Reidi tee ja Tuukri tänava vahelistele kruntidele sama loogika järgi neli ühtse arhitektuurilise lahendusega elumaja.

Kentmanni tänaval on meil varasemast ajast järele jäänud üks korter, Falgi tee ja Toompuieste nurgal asuva hoone kortereid oleme samuti maha müümas.

-Miks te olete valinud just korterite müümise kesklinnas, samal ajal kui näiteks Hillar Teder arendab samas kõrval Porto Francos suures mahus rendibüroosid?

Mulle tundub äripindade rentimine perspektiivitu, sest inimesed töötavad üha rohkem kodukontoris ja suuri büroosid ei vajata. Kesklinnas on võimalik luua selline keskkond, kus inimene saab oma töö ja igapäevaelu ühitada. Selleks et produktiivselt töötada, ei ole enam vaja büroosse sõita.

-Miks te ehitasite oma kinnisvaraäri üles nii, et osa objekte kuulub Skinest Kinnisvarale ja osa selle tütarettevõttele Skinest Arendus?

Algul oli tagamõte, et iga ettevõte arendab ühte objekti, kuid asjad ei läinud selle plaani järgi ning tänaseks on välja kujunenud just selline struktuur.

-Millistel kaalutlustel te Eestis kinnisvarasse investeerite?

Minu põhiäri on raudteel, kuid Eestis kuivab see ärivaldkond aasta-aastalt kokku. Seetõttu  vähendan Eestis oma tegevust raudteeäris ja selle arvelt investeerin kinnisvarasse. Palun ärge lugege siit välja, justkui taanduksin ma raudteeärist üldse, see puudutab vaid Eestit. Mujal Euroopas läheb mul nii vagunite kui ka vedurite äriga väga hästi.

-Kuhu te oma kinnisvarainvesteeringutega liikuda kavatsete?

Praegu tegelen kinnisvaraga vaid Gruusias ja Eestis. Näiteks ei tegele ma kinnisvaraäriga ka Lätis, kus raudteel läheb hästi. Ma ei välista uute objektide ettevõtmist, kuid esmalt soovin praeguseks käima lükatud asjad ära lõpetada. Põhimõtteliselt eelistan investeerida Tallinna kesklinnas samasuguse kõrge kvaliteediga varadesse, nagu on Tuukri tänava ja Reidi tee kinnistud. Odavat kinnisvara äärelinnas ma arendama hakata ei kavatse.

-Mis muudab Tuukri tänava teie jaoks eriti väärtuslikuks?

Ma näen seda piirkonda kohana, kus ma ise tahaksin elada. Ma ei välista, et kui need majad valmis saavad, siis ostan Tuukri tänavale korteri ja asun sinna elama. Esiteks asub see Tallinna südames, kus kõik asutused, kauplused, restoranid ja teatrid asuvad jalutuskäigu kaugusel. Uksest välja astudes saad kohe suunduda Pirita tee äärde jooksma või jalgrattaga sõitma. Mul oleks paremat elukeskkonda raske ette kujutada.

LISALUGU

Ossinovski avab peatselt Uus-Hollandis esimese maja

Seni Eestis peamiselt raudteehangetel silma paistnud rahvusvahelise haardega Oleg Ossinovski avab juba tuleval aastal Tallinna südalinnas luksuslikul Uus-Hollandi kinnistul esimese elumaja.

Uus-Hollandi nimi pärineb Skinest Arenduse juhi Maarika Piiri sõnul Uus-Sadama piirkonna ajaloost: üks tänav oli varem seal sama nime kandnud.

Ossinovski ettevõtte Skinest Arenduse ostetud neljale Tuukri tänava ja peagi valmiva Reidi tee vahelisele krundile kerkib neli kortermaja kokku 250 elamispinnaga.

«Reidi tee ümber toimunud vaidlused meie arendust ei mõjutanud, sest ostsime kinnistud juba valminud detailplaneeringuga,» ütles Piir. «Alustasime Tuukri tänava poolsete majadega, mille projektide kooskõlastused said linnavalitsuses kiiremini valmis.»

Kui tagasihoidlikum elamispind seal on ligi 27 m2 suurune ühetoaline pisikorter, siis jõukamatele klientidele pakutakse merevaatega penthouse-tüüpi kortereid.

Esimestele koorustele tulevad ka väikesed äripinnad, kuhu supermarketi tüüpi poed ei mahu, küll aga väiksemad ärid. Uus-Hollandi elurajooni on projekteerinud Nord Projekt.

Praegu Skinest Arendus uusi projekte ette ei võta, sest kogu energia on koondunud Tuukri tänava arendusele. Ettevõttele kuulub samuti kolm eramukinnistut Tallinna külje all Peetri külas. «Peetri küla plaane mõjutavad vallas kehtivad tingimused, mille kohaselt pole sinna võimalik paarismaju ehitada. Me ei soovi maju valmis ehitada ja siis müüma hakata, sest meie lahendused ei pruugi ostjale meeldida,» rääkis Piir. «Seetõttu eelistaksime need kinnistud kas müüa või siis välja arendada ostja soovi kohaselt.»

Asjatundjate hinnangul sarnaneb Ossinovski otsus kinnisvarasse investeerida paljude teiste valdkondade ärimeeste praeguse käituimismustriga. «Kui majanduses läheb hästi, siis paljudes valdkondades teenitud kasum reinvesteeritakse just kinnisvarasse,» tõdes Arco Vara partnersuhete juht Daniel-Aleksander Chasan. «Ossinovski investeering suurde kinnisvaraarendusse toimub just õigel hetkel, kui turg areneb hea tempoga, kuid ülekuumenemisohtu pole.»

Juba olemasolev kinnisvara amortiseerub Eestis praegu kiiremini, kui jõutakse ehitada uusi maju, ning nõudlus hakkab jõudma tasakaalu uue kinnisvara pakkumistega. «Tasakaal nõudmise ja pakkumise vahel on kohe tulemas, mis tähendab, et hinnatõus pidurdub ja langust pole põhjust karta,» selgitas Chasan. «Tootja peab sellises olukorras rohkem vaeva nägema ja rohkem asjaolusid läbi mõtlema, et kliendi otsuseid enda kasuks pöörata.»

Reidi tee ehitamine mõjutab Ossinovski poolt investeeringuks välja valitud piirkonna arengut märkimisväärselt. Pärast seda, kui ro-ro-laevad suunduvad Vanasadamast Muugale, väheneb selle piirkonna liikluskoormus ja samuti müra. «Loomulikult ei saa mitte keegi, kes tahab elada südalinnas, loota müravabale keskkonnale – metsavaikuse nautimiseks tuleb linnast välja kolida,» möönis Chasan. «Tuukri tänava arenduse muudab atraktiivseks ümbruskond. Asumit ümbritsevad meri, Kadriorg ja vanalinn.»

Samas vaidles Chasan vastu Ossinovski arvamusele, et elukondlik kinnisvara kujuneb ärikinnisvarast edukamaks investeerimisobjektiks, sest inimesed hakkavad üha rohkem kodus töötama. «Paljud tahavad siiski töö ajal teise keskkonda minna ega soovi ametiasju ajada õhkkonnas, mille loovad pere ja lapsed. Pigem mõjutab ärikinnisvara arengut ettevõtete suundumine vabagraafikule,» lisas ta.

Tagasi üles